Zwolnienie lekarskie

i

Autor: freepik.com Rząd chce zmian w kwestii zwolnień lekarskich.

Informacje

Koniec nadużyć w przypadku L4? Rząd zapowiada zmiany dotyczące zwolnień lekarskich

2024-09-04 11:47

Nadużycia na zwolnieniach lekarskich to spory problem, na który coraz częściej zwracają uwagę pracodawcy. Niektórzy L4 wykorzystują na wakacje, remonty czy nawet prace zarobkowe. Firma Conperio ujawnia, że aż 37% kontroli przeprowadzonych latem 2024 roku wykazało nieprawidłowości. Rząd planuje zmiany przepisów dotyczące zwolnień. Czy to oznacza koniec nadużyć?

Spis treści

  1. Nadużycia na zwolnieniach lekarskich. Ich skala jest ogromna
  2. Na co decydują się pracownicy na zwolnieniach?
  3. Rząd chce wprowadzić zmiany w zwolnieniach. Czy to zakończy nadużycia? 

Nadużycia na zwolnieniach lekarskich. Ich skala jest ogromna

Conperio, czyli największa na polskim rynku firma konsultingowa specjalizująca się w problematyce absencji chorobowej ujawnia, że aż 37% kontroli przeprowadzonych latem wykazało nieprawidłowości. Dane z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców pokazują, że w pierwszym półroczu 2023 roku firmy wypłaciły 6,2 mld złotych wynagrodzeń chorobowych. Rok wcześnie, za cały rok było to 10,9 mld złotych. Przedsiębiorcy, a także państwo ponoszą spore koszty związane z absencją chorobową pracowników. Dla pracodawców to też utrudnienia i konsekwencje związane z zastępstwami oraz zakłóceniami w pracy. Jak podaje firma Conperio, około 40% z 40000 kontrolowanych rocznie zwolnień budzi wątpliwości, co do sposobu ich wykorzystywania.

Obecna skala nadużyć i poziom wypłat świadczeń chorobowych stanowi poważne obciążenie dla polskiej gospodarki. Problem leży nie tylko w nadużywaniu zwolnień przez pracowników, ale także w ograniczonych możliwościach ZUS-u do skutecznej kontroli osób przebywających na zasiłku. Nasze wieloletnie doświadczenie i obserwacje pokazują, że społeczne przyzwolenie na nadużywanie L4 w Polsce rośnie – dla wielu staje się to sposobem na dodatkowy urlop czy zarobek. To najwyższy czas, by rzetelnie pochylić się nad przepisami w tym zakresie – podkreśla Mikołaj Zając, prezes firmy Conperio.

Na co decydują się pracownicy na zwolnieniach?

Nadużycia na zwolnieniach chorobowych potrafią przybrać bardzo różne formy. Najczęstsze przypadki obejmują remonty w domu, malowanie mieszkania, wycinanie chwastów lub spożywanie alkoholu – podaje firma Conperio. W niektórych przypadkach pracownicy tłumaczyli się, że „chory może chodzić”, co interpretowali jako zgodę na wykonywania dowolnych czynności.

Niektórzy pracownicy w czasie zwolnienia kontynuują zatrudnienie w innym miejscu. Przykładem jest przypadek nauczycielki, która z powodu choroby była na zwolnieniu w jednej szkole, ale jednocześnie pracowała w innej. Tłumaczyła, że zwolnienie dotyczyło tylko jednego miejsca pracy – czytamy w raporcie firmy Conperio.

Zdarza się, że pracownicy nie kryją się z korzystaniem z wolnego czasu. Podczas jednej z kontroli pracownik wskazał domek letniskowy nad morzem jako pobytu na zwolnieniu, aczkolwiek podczas kontroli był nieobecny. Stwierdził, że był na zakupach i pokazał paragon, który pochodził z nadmorskiej miejscowości.

Rząd chce wprowadzić zmiany w zwolnieniach. Czy to zakończy nadużycia? 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić zmiany, które mogą przejąć finansowanie absencji chorobowej przez ZUS od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Pojawiła się także propozycja podniesienia świadczeń z 80% do 100% wynagrodzenia. Jak podkreśla Mikołaj Zając, prezes firmy Conperio, proponowany przez polityków kształt zmian wymaga przemyślenia. Ekspert zwraca także uwagę na potencjalne zagrożenia.

Zmiany proponowane w obecnym kształcie w istotny sposób przyczynią się do zwiększenia dziury budżetowej, stając się jej pierwszym i największym składnikiem. Co więcej, mogą jeszcze bardziej zwiększyć odsetek osób korzystających ze zwolnień chorobowych w sposób niezgodny z przeznaczeniem, trwale zmieniając stosunek Polaków do pracy i źródła pochodzenia pieniędzy. Skutecznym rozwiązaniem, zmniejszającym jednocześnie dziurę budżetową, jest zaadresowanie problemu nadużywania L4 u źródła i kompleksowa pomoc dla pracodawców, chociażby poprzez wsparcie ich w kontrolach – wyjaśnia Mikołaj Zając.

Ekspert zwraca uwagę, że w pierwszej kolejności proponowane przez rząd zmiany powinny zostać poddane konsultacjom społecznym z przedstawicielami rynku pracy oraz przedsiębiorcami.

Wszelkie dążenia do wyeliminowania nieprawidłowości w zakresie niewłaściwego wykorzystywania zwolnień chorobowych są działaniem pożądanym. Przepisy są zdecydowanie przestarzałe i wymagają dostosowania do współczesnego świata. Kierunek zmian, jakkolwiek właściwy, może nie być jednak skuteczny. W pierwszej kolejności rządzącym oraz przedsiębiorcom zależeć powinno bowiem na wyeliminowaniu patologii związanych z nadużywaniem L4 przez pracowników – podsumowuje Mikołaj Zając.

Źródło: Informacja prasowa

ZOBACZ: TE ZNAKI ZODIAKU OSIĄGNĄ SUKCES WE WRZEŚNIU 2024

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"