dowód rejestracyjny

i

Autor: M.W. Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym - Co robić?

Porady

Koniec miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? Wiemy, co zrobić w takiej sytuacji!

2024-04-13 14:00

Dowód rejestracyjny to obowiązkowy dokument każdego pojazdu, dopuszczający dany samochód do ruchu. Najważniejszy jego element to pieczątka stacji kontroli pojazdów, która mówi o aktualnym badaniu technicznym. Co musimy zrobić w przypadku, kiedy miejsce na podbijanie pieczątek się skończy?

Spis treści

  1. Koniec miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? Co zrobić w takiej sytuacji?
  2. Kiedy musimy wymienić dowód rejestracyjny?

Koniec miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? Co zrobić w takiej sytuacji?

Jeszcze nie tak dawno temu każdy kierowca miał obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego z aktualną pieczątką potwierdzającą ważność badania technicznego. W 2018 roku w polskim prawie zaczęły obowiązywać jednak nowe przepisy, na mocy których posiadanie przy sobie w czasie jazdy dowodu przestało być koniecznością. Aktualnie podczas kontroli drogowej policjant wciąż sprawdza ważność przeglądu, jednak może zrobić to za pomocą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W trakcie wizyty na stacji kontroli pojazdów diagnosta daje nam także specjalne zaświadczenie, które może posłużyć nam podczas kontroli policji.

Wprowadzone zmiany ułatwiły zatem życie kierowców, którzy nie muszą już martwić się, czy przypadkiem nie zapomnieli dowodu rejestracyjnego przed wyruszeniem w trasę. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, od 4 grudnia 2020 roku nie musimy już wymieniać dokumentu w sytuacji, kiedy skończy się w nim miejsce na nowe pieczątki. Co ważne, takie zasady obowiązują nas jedynie, jeśli poruszamy się wyłącznie po Polsce. Kiedy wybieramy się za granicę, dowód rejestracyjny z ważną pieczątką będzie koniecznością. Za jego brak grozi nam mandat, a nawet odholowanie pojazdu.

Kiedy musimy wymienić dowód rejestracyjny?

Konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego czeka nas jednak nie tylko w przypadku wyjazdu na granicę. W jakich jeszcze sytuacjach musimy udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu?

  • gdy nasz stary dowód został zgubiony lub skradziony,
  • gdy nasz stary dowód został uszkodzony i jest nieczytelny,
  • gdy nasze dane uległy zmianie,
  • gdy zainstalowaliśmy w naszym samochodzie instalacje gazową LPG.
Listen on Spreaker.