Zniesienie dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszach
"Z dniem 6 czerwca zostaje odwołana dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane" - wpis takiej treści można znaleźć na stronie Diecezji Rzzeszowskiej.
Na podobne działania zdecydowały się także inne diecezje w kraju. W praktyce oznacza to, że katolicy, jeśli nie będą chcieli mieć na sumieniu grzechu, będą musieli pojawić się w kościelnej ławie minimum raz w tygodniu.
W liscie biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby można przeczytać:
Odwołanie dyspensy
Z dniem 6 czerwca 2020 r. odwołuję obowiązującą w Diecezji Rzeszowskiej od dnia 28 marca 2020 r. dyspensę od obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i inne święta nakazane.
Zgodnie z wykłądnią Katechizmu Kościoła Katolickiego obowiązkowi temu nie podlegają wierni, których usprawiedliwia poważna przyczyna natury fizycznej i moralnej (np. choroba, pielęgnacja niemowląt itp.) albo otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza.
Obowiązek chodzenia na msze
O obowiązku uczestnictwa we mszach mówią przykazania kościelne. W Kodeksie Prawa Kanonicznego można z kolei przeczytać:
Kan. 1247 – W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
Do kościoła można nie iść tylko z ważnych powodów, na przykład z powodu choroby czy podeszłego wieku.
Koronawirus: Brak limitu wiernych w kościołach
Dodajmy, że w 4. etapie odmrażania polskiej gospodarki w czasach koronawirusa nie ma już limitu liczby wiernych w kościołach. Obowiązują zdrowy rozsądek i konieczność zachowania odpowiedniego dystansu społecznego - minimum 2 metrów odłegłości od innych osób. Co ważne, w pomieszczeniach zamkniętych, w tym także w kościołach, trzeba nosić maseczki.
Polecany artykuł: