Komisja kultury pracuje nad projektem uchwały o Janie Pawle II

2023-03-09 15:56

Sejmowa komisja kultury połączyła projekty uchwały o Janie Pawle II; wiodącym został projekt autorstwa PiS, do treści dołączono fragmenty projektu przygotowanego przez PSL. Uchwała ma zostać głosowana w Sejmie w czwartek w bloku głosowań.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyło się pierwsze czytanie poselskich projektów uchwał – w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II (zaproponowany przez klub PiS) oraz w sprawie upamiętnienia świętego Jana Pawła II (zgłoszony przez klub Koalicji Polskiej).

Posłowie zdecydowali, że będą rozpatrywać oba projekty wspólnie, a wiodącym będzie ten zaproponowany przez klub PiS. Komisja kultury odrzuciła poprawkę Konfederacji, która polegała na wymianie treści projektu na nowy tekst. Przyjęto projekt uchwały wraz z poprawkami dotyczącymi treści uchwały. Posłem sprawozdawcą będzie Zdzisław Sipiera (PiS).

Sejmowa komisja kultury połączyła projekty uchwały o Janie Pawle II; wiodącym został projekt autorstwa PiS, do treści dołączono fragmenty projektu przygotowanego przez PSL. Uchwała ma zostać być głosowana w Sejmie w czwartek w bloku głosowań.

Na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyło się w czwartek pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II (autorstwa PiS) oraz pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie upamiętnienia świętego Jana Pawła II (autorstwa PSL).

Jak zaznaczył na początku obrad wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, "w przestrzeni publicznej pojawiła się nowa sytuacja". – I to nie tylko w jednej komercyjnej stacji, ale od pewnego czasu widzimy wyraźnie próbę z jednej strony zniszczenia debaty publicznej w Polsce i w ogóle, polskiej wspólnoty, ale także poprzez odmienienie podstawowych zasad, na których oparta jest polska wspólnota – powiedział.

Gliński podkreślił także, że "atak na św. Jana Pawła II ma dwie cechy. – To jest atak niebywale agresywny i niebywale kłamliwy jednocześnie. Dwie cechy, które bardzo często są, niestety, w technologiach współczesnej manipulacji spotykane - powiedział.

Szef MKiDN wskazał także, że "efektem tego jest niebywałe osłabienie polskiej wspólnoty". – To jest fakt, wobec którego parlamentarzyści polscy, polski parlament powinien zabrać głos, ponieważ jest to atak na polską rację stanu, na fundamenty funkcjonowania polskiego narodu i społeczeństwa, polskiej wspólnoty" - podkreślił.

– Jesteśmy od obrony pewnych oczywistości w życiu publicznym, aksjologii, autorytetów. Po to nas wybrali nasi wyborcy, żebyśmy bronili dobra publicznego. A dobrem publicznym najwyższej rangi jest Jan Paweł II – podkreślił Gliński. – Zarzucanie instrumentalnego wykorzystywania, kiedy zabieramy głos w obronie czegoś, co jest niezbywalne dla naszej wspólnoty, to jest wejście do tego obszaru naszej aksjologii, który do tej pory był święty – powiedział, dodając, że "bez tego Polska trwać nie będzie, jeśli będziemy pozwalać na takie ataki.

Gliński ocenił, że "jest to atak, którego celem jest osłabienie Polski poprzez atak na podstawowe wartości i osoby". – To jest sytuacja krańcowa, krytyczna. Tutaj trzeba stanąć zdecydowanie w obronie pewnych wartości – podkreślił.

– W tej chwili jest moment, kiedy polski Sejm powinien stanąć w obronie tego bezprecedensowego ataku nie tylko na postać, ale na całą aksjologię. To jest atak na Polskę, na rację stanu - zaznaczył. – Nasz klub przedstawia projekt uchwały, który jest w obronie dobrego imienia. Musimy stanąć w obronie dobrego imienia najwybitniejszego Polaka w historii - dodał.

Wskazał również, że "wydarzyło się wielkie zło". – Ono jest kontynuowane i mamy obowiązek wobec tego zła zabrać głos publicznie i przeciwstawiać się temu złu.

 Z kolei lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiający projekt autorstwa PSL podkreślił, że "w istocie to są dwie uchwały dotyczące postaci św. Jana Pawła II, ale odnoszące się do dwóch różnych zakresów jego działalności, jego znaczenia, jego roli". "Chcielibyśmy, aby ten projekt był przedstawiony i głosowany – dodał.

 – W Polsce mamy deficyt autorytetów i daleko idący spór społeczny w większości kwestii. Mamy widoczną gołym okiem rozpadającą się wspólnotę społeczną, narodową, rodzinną. To jest wielki ból i niebezpieczeństwo - rozpad więzi i wzajemnych relacji. Niekwestionowanie jedną z niewielu albo ostatnią i jedyną wspólną postacią dla Polaków, największej jej grupy był jest i będzie ojciec święty Jan Paweł II - powiedział poseł Władysław Kosiniak-Kamysz podczas sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

 – Ta uchwała jest dlatego, żeby upamiętnić. Upamiętnienie jest potwierdzeniem i swojego rodzaju obroną. Bo pamięć i tożsamość jest silniejsza niż jeden akt związany z obroną. To jest stanie przy wartościach. My przy wartościach Jana Pawła II stoimy i stać chcemy. To jest bardzo ważne, nie rozbić tego, co nas łączy. Pamiętam wypowiedzi osób, które są dalekie od kościoła, ale zawsze z wielkim szacunkiem mówiły o roli Jana Pawła II - uzasadnił poseł Koalicji Polskiej.

 – Nie wierzę w ubeckie akta, które dziś są wykorzystywane przeciwko Janowi Pawłowi II. Dlatego dziś składamy ten projekt, by dać świadectwo prawdzie - dodał Kosiniak-Kamysz.

Po debacie komisja zdecydowała na czwartkowym posiedzeniu, że oba projekty będą procedowane razem, zaproponowany przez klub PiS projekt uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II będzie projektem wiodącym. Komisja następnie przygotowała wspólny tekst uchwały, przyjęty w konsensusie.

 W wypracowanym przez komisję projekcie czytamy m.in., że "słowa i czyny (Jana Pawła II - PAP) demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego.

 – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież- św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii - czytamy w opublikowanym na stronach sejmowych projekcie.

 – Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce - oświadczono w uchwale.

Posłowie w projekcie wyrazili także uznanie i wdzięczność dla Jana Pawła II za jego zasługi dla obrony tożsamości, wolności i wspólnoty narodowej.

Grób 12-letniej Natalki zasypany kwiatami