Kolejne sensacyjne znalezisko na Podkarpaciu. Ten grób ma 5 tysięcy lat

i

Autor: Fot. Uniwersytet Rzeszowski/FB

Ciekawostki

Kolejne sensacyjne znalezisko na Podkarpaciu. Ten grób ma 5 tysięcy lat

2024-10-30 9:46

Spektakularne odkrycia archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego w Skołoszowie na Podkarpaciu. - Archeolodzy w trakcie wykopalisk natrafili nie tylko na intrygujący zespół jam gospodarczych, ale przede wszystkim na fragmenty naczyń ceramicznych zupełnie nieznanych dotąd z terenów Podkarpacia – przekazał Dariusz Król z Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kolejne sensacyjne znalezisko na Podkarpaciu

W październiku naukowcy z Instytut Archeologii UR pracowali w Skołoszowie, gdzie dokonali spektakularnych odkryć. Jak czytamy w komunikacie Uniwersytetu Rzeszowskiego, archeolodzy z zespołu dr Dariusza Króla "skoncentrowali się na rozpoznaniu różnorodnych reliktów ludzkiej aktywności w IV i III tys. przed Chr".

Działania wykopaliskowe w Skołoszowie, tak jak i poprzednie w Orłach i Hnatkowicach, przyniosły rewelacyjne rezultaty. Od początku naszym podstawowym celem było rozpoznanie charakteru zagospodarowania przestrzennego eneolitycznego osiedla kultury pucharów lejkowatych, które na podstawie wcześniejszych badań i analiz laboratoryjnych mogliśmy datować na okres około 3650-3350 BC – mówi dr Dariusz Król z Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Nowe odkrycia nieznane dotąd na Podkarpaciu

W komunikacie UR czytamy, że archeolodzy w trakcie wykopalisk natrafili nie tylko na intrygujący zespół jam gospodarczych, ale przede wszystkim na fragmenty naczyń ceramicznych zupełnie nieznanych dotąd z terenów Podkarpacia.

Ukoronowaniem tego sezonu badawczego było natomiast odkrycie kolejnego w regionie grobu niszowego kultury ceramiki sznurowej datowanego na III tys. BC. Na dnie jamy grobowej zidentyfikowaliśmy słabo zachowane szczątki ludzkie, którym towarzyszyły trzy kompletne naczynia ceramiczne, zniszczony topór, dwie siekiery i kilka grotów strzał - dodaje dr Dariusz Król.

Jak podaje Uniwersytet Rzeszowski, badania wykopaliskowe stanowiły poligon doświadczalny dla adeptów rzeszowskiej archeologii.

W badaniach uczestniczyli absolwenci, doktoranci, a także studenci trzeciego roku studiów licencjackich oraz drugiego magisterskich Instytutu Archeologii UR, w tym: dr Michał Głowacz, mgr Marcin Szpila, lic. Krystian Orczyk, Izebela Kozdrańska oraz Klaudia Lach. Wzięli w nich również udział najmłodsi adepci rzeszowskiej archeologii, dla których wykopaliska w Skołoszowie stanowiły pierwsze w życiu zetknięcie z prawdziwą archeologią terenową – podaje uczelnia.

Najpiękniejsze i najbardziej oryginalne nagrobki na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie