Zmiana czasu na letni 2024
Pierwsze ciepłe dni roku zawsze nastrajają pozytywnie - w końcu czuć, że wiosna jest coraz bliżej. Także ta astronomiczna. W tym roku wypada ona wyjątkowo blisko okolicy nadejścia wiosny kalendarzowej. Przypomnijmy, że w 2024 roku pierwsza przypada na 20 marca, druga na 21 - dzień po dniu.
Kiedy zmieniamy czas na letni?
Im bliżej pierwszego dnia wiosny, tym więcej osób przypominać będzie sobie o zmianie czasu z zimowego na letni. W tym roku wypada ona wyjątkowo późno - w noc z 30 na 31 marca. Dlaczego? Zwyczajowo jest ona wprowadzana w ostatni weekend marca, a ten w 2024 roku wypada wyjątkowo późno, bo w ostanie dni miesiąca.
Dla porównania w 2023 roku zegarki przestawialiśmy w noc z 25 na 26 marca - niemal tydzień szybciej. W przyszłym roku ponownie trzeba będzie czekać do końca miesiąca na zmianę czasu. Wypadnie ona w noc z 29 na 30 marca.
Noc po zmianie czasu będzie dłuższa czy krótsza?
Warto dodać, że zmiana czasu z zimowego na letni wiąże się z krótszym spaniem! Zegarki przestawiamy tym razem wstecz. Wydłuży się dzięki temu dzień, ale skróci noc. Dobrą wiadomością jest to, że już w niedzielę zmiany nadarza się okazja do odespania.
"Wprowadzenie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2 minut 00 czasu środkowoeuropejskiego na godzinę 3 minut 00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego" - możemy przeczytać w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.
Jakie grzyby zbierać wiosną?
Wiosna coraz bliżej - sprawdźcie w naszej galerii, jakie grzyby możecie zbierać o tej porze roku!