Kiedy zacznie się zima w Polsce? „Gorączka oceanu” zamiesza w pogodzie

i

Autor: Pixabay.com

Pogoda

Kiedy zacznie się zima w Polsce? „Gorączka oceanu” zamiesza w pogodzie

2023-11-08 13:07

Kiedy zacznie się zima w Polsce? Z pewnością wpływ na to będzie miał szalejący od kilku miesięcy El Niño, zjawisko nazywane „gorączką oceanu”. To zjawisko ma wpływ na pogodę na całym świecie, powodując latem wysokie temperatury, szalejące burze czy powodzie. Zimą też da o sobie znać. Wygląda na to, że długo poczekamy na prawdziwą mroźną i białą zimę.

Jesień na dobre zagościła w Polsce. Wygląda na to, że taki stan może potrwać nieco dłużej, nawet w najbliższych zimowych miesiącach. Miłośnicy prawdziwej mroźnej zimy i białych świąt mogą patrzeć w przyszłość z niepokojem. El Niño, który od kilku miesięcy mocno oddziałuje na pogodę niemalże w na całym świecie, wpłynie na zimową aurę w Polsce. Kiedy zacznie się zima w Polsce? Czy możemy spodziewać się prawdziwej zimy?

CZYTAJ TAKŻE: „Kumulacja szczęścia” w Bieszczadach. Liczna rodzinka buszowała po lesie

Kiedy zacznie się zima w Polsce?

El Niño to zjawisko, które wpływa na pogodowe anomalie na całym świecie. Powoduje o wiele większe opady, silniejsze wichury, wyższe temperatury czy powodzie i susze. Zjawisko nazywane jest „gorączką oceanu”, ponieważ El Niño powstaje przez utrzymującą się ponadprzeciętną wysoką temperaturę na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. W trakcie trwania El Niño nasila się napływ powietrza znad Atlantyku w stronę Europy, co może zwiastować wyższe temperatury w trakcie zimy, ale również i większe ilości opadów.

ZOBACZ: Największa ławka w Polsce jest na Podkarpaciu. Widok z niej jest niesamowity!

Deszczowa i ciepła zima 2023/2024 w Polsce

W czasie nadchodzącej zimy 2023/2024 prognozy pogody dla Polski wskazują, że najbliższe miesiące będą łagodne. Miłośnicy prawdziwej zimowej aury z dużą ilością śniegu i niskimi temperaturami będą musieli poczekać do kolejnej zimy. W tym roku należy spodziewać się bardziej deszczowej pogody.

W grudniu termometry mogą wskazywać od -3 do 3 stopni Celsjusza. Choć temperatury mieścić się będą w normie, to suma opadów będzie już większa niż średnia z poprzednich lat. W styczniu według zapowiedzi IMGW pogoda może naprawdę zaskoczyć, bo zarówno temperatury, jak i opady będą ponad normą. Termometry średnio pokazywać będą od -4 do nawet kilku stopni na plusie. Zaś w lutym meteorolodzy przewidują aurę podobną, jak w latach poprzednich. W lutym 2024 możemy spodziewać się od niewielkich mrozów i dni z temperaturą powyżej zera stopni

Magiczne Bieszczady jesienią