Jeżeli popełnisz ten błąd, ryż nie będzie nadawał się do jedzenia
Ziemniaki, makaron, a potem długo, długo nic? Tak niektórzy mogą oceniać najpopularniejsze dodatki do jedzenia, które wybierają Polacy. To jednak nieco mylna opinia, no bo przecież nie można zapominać o ryżu, który niewątpliwie cieszy się naszym uznaniem. Jest szybki w przygotowaniu, tani, a także, co bardzo ważne, tani. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeden drobny błąd przy jego przyrządzaniu może nam zaszkodzić.
Jak powinniśmy postępować po ugotowaniu ryżu? Jeśli będziemy go trzymać w temperaturze pokojowej ledwie przez godzinę, mogą powstać w nim liczne drobnoustroje, szkodliwe dla naszego zdrowia, przede wszystkim Bacillus cereus.
Niezdatny do jedzenia może okazać się także ryż, który zostawimy w lodówce na dłużej niż 24 godziny. Jeżeli zjemy skażoną żywność, grozi nam zatrucie pokarmowe, objawiające się silnym bólem brzucha, wymiotami oraz biegunką.
Polecany artykuł:
Co zrobić z ryżem po ugotowaniu?
Co zatem powinniśmy zrobić z ryżem po jego ugotowaniu? Kiedy tylko ostygnie, warto włożyć go do szczelnie zamkniętego pojemnika i schować do lodówki. Ale co istotne, nie na dłużej niż 24 godziny. W przypadku, jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że ryż może nie nadawać się do spożycia, nie warto ryzykować. Najlepiej po prostu go wyrzucić i ugotować nowy. Wprawdzie zajmie to nam trochę więcej czasu, ale unikniemy problemów żołądkowych.
Jak rozpoznać zepsuty ryż? Na pewno zaniepokoi nas jego zapach, ale także zauważymy zmienioną konsystencję i zielone lub czarne plamki na ziarnach.
ZOBACZ: NAJBARDZIEJ TRUJĄCE GRZYBY W POLSCE, KTÓRE MOŻNA POMYLIĆ Z JADALNYMI