Zapach nowego samochodu niebezpieczny dla zdrowia?
Każdy z nas ma swoje ulubione zapachy. Dla jednych to zapach świeżo wypranej pościeli, dla innych aromat świeżego pieczywa, a niektórzy zachwycają się zapachem wnętrza nowego samochodu. Jest on często nazywany zapachem luksusu, gdyż nie każdego stać na zakup auta prosto z salonu. Jak się jednak okazuje, ten ostatni zapach może przynieść nam spore problemy. O co konkretnie chodzi?
Niedawno wyprodukowany samochód może wydzielać niekorzystne dla zdrowia zapachy. Mieszanka oparów panująca we wnętrzu nowego auta, przynosi negatywne konsekwencje, szczególnie podczas dłuższego przebywania w czasie wysokich temperatur. To wnioski płynące z Chin, a konkretnie z pisma Cell Reports Physical Science, w którym eksperci przyjrzeli się dokładnie kwestii czynników rakotwórczych, na które narażeni są taksówkarze i pasażerowie, którzy zazwyczaj spędzają w samochodzie odpowiednio 11 i 1,5 godziny. Na czym polegało badanie? Badacze użyli do niego średniej wielkości samochodu typu SUV, wyposażonego w plastik, ekologiczną skórę, tkaninę, filc oraz inne materiały, które po wyjechaniu z taśmy produkcyjnej wydzielają różne lotne związki w procesie nazywanym odgazowaniem.
Polecany artykuł:
Niebezpieczne substancje rakotwórcze w samochodzie
Naukowcom posłużyła próbka powietrza z samochodu, która za pomocą chromatografii gazowej ze spektroskopią mas pozwoliła określić stężenie 20 substancji chemicznych w określonych punktach czasowych. Brzmi skomplikowanie, ale wnioski mogą okazać się bardzo ważne dla wielu osób. Badacze odkryli, że w nowym aucie zaparkowanym na świeżym powietrzu poziom rakotwórczych substancji zdecydowanie przekracza akceptowalny poziom. Ich natężenie zmieniało się w ciągu dnia, gdy temperatura wewnątrz pojazdu zdecydowanie rosła. Co okazało się najbardziej niebezpieczne? To Formaldehyd – związek obecny m.in. w środkach dezynfekujących, bakteriobójczych i kuchenkach gazowych. Jego obecność została wykryta na poziomie przekraczającym chińskie normy bezpieczeństwa o 35 procent. Jeszcze większe odstępstwo od normy nastąpiło w przypadku aldehydu octowego, czyli prawdopodobnego czynnika rakotwórczego, którego bezpieczna norma została przekroczona o 61 procent. To tylko niektóre z niebezpiecznych związków organicznych, jakie mogą wytwarzać się we wnętrzu samochodu.
Jak podkreślają specjaliści z Chin, ryzyko zachorowania na raka związane z lotnymi związkami organicznymi, których obecność stwierdzono w nowym samochodzie, jest wystarczająco wysokie, aby mówić o niebezpieczeństwie dla zdrowia kierowców.
ZOBACZ: POŻAR SAMOCHODU PRZY SZPITALU MSWIA W RZESZOWIE