fotoradar

i

Autor: GITD Zdjęcie poglądowe

Informacje

Jeszcze więcej fotoradarów na polskich drogach. Kierowcy muszą przygotować się na całkowicie nowy pomiar prędkości

2024-04-24 8:00

Te informacje z pewnością nie ucieszą kierowców, którzy zbyt często przekraczają dozwoloną prędkość. Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że planowana jest rozbudowa sieci fotoradarów mierzących prędkość na polskich drogach. W planach oprócz ustawienia 100 nowych urządzeń, jest także zakup nowego typu radarów, które mogą być postrachem kierowców.

Nowe fotoradary na polskich drogach. GITD zapowiada poważne zmiany

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przedstawił plany, które z pewnością mogą przestraszyć niektórych kierowców, zwłaszcza tych, którzy niezbyt przywiązują się do ograniczeń prędkości. Założenia na najbliższe lata mówią o rozbudowie systemy fotoradarów służących do pomiaru prędkości na polskich drogach. Fotoradarów ma być więcej, a ich zakup umożliwią pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Argumentowane jest to chęcią poprawy bezpieczeństwa.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, inwestycje Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego mają dotyczyć fotoradarów, odcinkowych pomiarów prędkości, monitoringu przejazdów kolejowych, a także kontrolowania skrzyżowań pod kątem przejazdu na czerwonym świetle. Plany są bardzo ambitne, gdyż zakładają poszerzenie obecnego systemu o 120-160 urządzeń. W jakich lokalizacjach miałyby stanąć urządzenia? Propozycje lokalizacji składają zarówno funkcjonariusze policji, jak również mieszkańcy, którzy wskazują na najbardziej niebezpieczne miejsca na drogach.

Nowe urządzenia do pomiaru prędkości

Kierowcy oprócz widoku nowych, ale dobrze już znanych im urządzeń, muszą spodziewać się jednak także całkiem nowego sprzętu. Według zapowiedzi GITD, planowany jest zakup mobilnych fotoradarów, produkowanych przez niemiecką firmę Vitronic. Jak zaznacza „Rzeczpospolita”, potencjał sprzętu sprawdzono niedawno w okolicach Warszawy na drodze S7. Urządzenie zamontowano na nieoznakowanej przyczepie.

Jak podkreślił Tomasz Połeć, wiceszef GITD w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, już niedługo możemy spodziewać się takich urządzeń na polskich drogach. Na przykład po 1 września stawiałbym takie przyczepy urządzenia w okolicy szkół, żeby przypomnieć kierowcom, że dzieci rozpoczynają naukę – czytamy.

ZOBACZ: WYPADEK W TYCZYNIE POD RZESZOWEM

Fotoradary na moście Poniatowskiego niepotrzebne? Pytamy kierowców