Jan III Sobieski z wizytą w Rzeszowie. Ogromny pomnik w Parku Jedności Polonii z Macierzą

i

Autor: fot. Adam Lampart/UM Rzeszowa

Jan III Sobieski z wizytą w Rzeszowie. Ogromny pomnik w Parku Jedności Polonii z Macierzą!

2022-06-15 16:09

W Parku Jedności Polonii z Macierzą pojawił się pomnik Jana III Sobieskiego. Ten ważący ponad cztery tony posąg z brązu przedstawia jednego z najwybitniejszych polskich władców siedzącego na koniu, w momencie, gdy rozpoczyna szarżę husarii, która zmiotła z powierzchni ziemi armię Kary Mustafy w 1683 roku.

Monument „Wiktoria Wiedeńska” podróżuje po Polsce i ostatnio przyjechał do Rzeszowa. Pomnik przestawia Jana III Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy na czele szarżującej husarii tratującej pokonaną armię Kara Mustafy w 1683 roku. Wysokość pomnika wynosi 3 metry, długość 7,5 metra. Odlany jest w brązie.

Rzeszowska Masa Krytyczna w czerwcu przejedzie przez miasto aż dwa razy!

Miał stanąć we Wiedniu

Monument miał zostać oficjalnie odsłonięty w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg, skąd 12 września 1683 roku wojska Polskie wyruszyły na pomoc oblężonemu miastu, które zostało zaatakowane przez Imperium Osmańskie. Z powodu wielu komplikacji i dyplomatycznych nieścisłości Sobieski we Wiedniu się jednak nie pojawił.

Rzeszów nie jest przypadkowym wyborem, bo stolica naszego województwa była celem wizyty króla w 1687 roku, a posąg odwiedza tylko te miasta, w których zatrzymał się władca. Sobieski zostanie w mieście przez miesiąc i w połowie lipca wyjedzie do Stalowej Woli.