Pogoda na lato 2025. Są pierwsze prognozy
Ubiegłoroczne lato było rekordowo upalne, a pod kątem temperatur – jedno z najcieplejszych w od kilkudziesięciu lat. Tylko w 2019 roku średnie temperatury były minimalnie wyższe. Miniony rok był rekordowy także pod kątem niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które obserwowaliśmy. Powodzie, niebezpieczne burze oraz huragany – za to odpowiadało El Nino, które ustąpiło miejsca innemu zjawiskowi, a dokładnie swojej odwrotności La Nina. Choć do lata zostało jeszcze kilka długich miesięcy, to w obawie przed pobiciem rekordu temperatur, naukowcy z prestiżowych ośrodków meteorologicznych już teraz sprawdzają, jaka pogoda może wystąpić latem 2025 roku. Jak się okazuje, letnie miesiące nie będą przypominać tych z ubiegłego roku. Tegoroczne lato będzie zupełnie inne.
ZOBACZ: Egzotyczne znalezisko na granicy Podkarpacia
Pogoda na lato 2025 – La Nina ochłodzi klimat?
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato 2025 będzie nieco chłodniejsze niż ostatnie. O ile El Nino doprowadził do podwyższenia temperatury niemal na całym globie, powodując ubiegłe lato jednym z najcieplejszych w historii, to La Nina jest odwrotnością i delikatnie ochładza klimat. Właśnie jej wpływ widać w pierwszych długoterminowych prognozach na lato 2025. Serwis „TwojaPogoda.pl” wskazuje, że letnie miesiące w tym roku nie będą nadzwyczajnie ciepłe, jak przed rokiem.
Średnia anomalia temperatury na ogół będzie się wahać od 0,5 do 1 stopnia. To oznacza, że częściej temperatura będzie krążyć w okolicach normy niż w stopniu znacznym ją przekraczać – czytamy.
To dobre wiadomości dla osób, które źle znoszą upały. Niestety nie unikniemy gorących dni, jednak długość cyklów będzie krótsza. Istnieje spora szansa, że upały nie będą trwać tygodniami.
Pogoda na czerwiec i lipiec 2025
To widać także w długoterminowej sezonowej prognozie anomalii temperatury i opadów przygotowanej przez ekspertów z Copernicus (europejskiego programu obserwacji Ziemi we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną czy chociażby Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF). Najdalsze prognozy sięgają miesięcy czerwiec i lipiec 2025. Widać na nich, że średnia anomalia temperatury waha się od 0,5 do 1 stopnia ponad normę.
Polecany artykuł: