Emerytury księży. Na jaką kwotę mogą liczyć?
Na zarobki księży składają się m.in. opłaty wnoszone przez wiernych, którzy chcą załatwić sprawy formalne związane z pogrzebami, ślubami czy też chrztami świętymi. W tej kwestii nie obowiązuje konkretny cennik, stawki w poszczególnych parafiach mogą się różnić. Niektórzy księża otrzymują także wynagrodzenie za pracę w szkołach. Często spotykaną praktyką są lekcje religii prowadzone właśnie przez księży. W takim przypadku, jak każdy inny pracownik zatrudniony na etacie, duchowni mają prawo do emerytury ZUS.
Na jaką wysokość emerytury mogą liczyć księża? Duchowni, którzy ukończyli 65 rok życia, otrzymują świadczenie z ZUS-u. Po przekroczeniu wieku 75 lat, mogą liczyć także na pieniądze pochodzące z Funduszu Kościelnego. Wysokość świadczenia z ZUS-u, podobnie jak w przypadku ludzi wykonujących inne zawody, zależy od zarobków i wysokości odprowadzanych składek. Jak ustalił „Super Express”, księża pracujący w szkołach oraz na uczelniach mogą liczyć na emeryturę w wysokości 2500 złotych.
Polecany artykuł:
Podwójna waloryzacja
To jednak tylko kwota pochodząca ze świadczenia ZUS. Po osiągnięciu wymaganego wieku, dochodzą także środki z Funduszu Kościelnego, które pozwalają na spory wzrost otrzymywanej emerytury. W takim przypadku księża mogą liczyć nawet na świadczenie około 5000 złotych, co zdecydowanie przewyższa średnią krajową. Warto także przypomnieć temat waloryzacji emerytur. W przypadku księży, waloryzacja emerytur z Funduszu Kościelnego jest wyższa niż w przypadku reszty emerytów. Co to oznacza w praktyce? Mogą oni liczyć nawet na podwójną podwyżkę świadczenia emerytalnego.