Podkarpacie wśród liderów czerpania energii słonecznej
Podkarpacie ma powody do dumy. Według raportu „Rynek Fotowoltaniki w Polsce 2019”, przedstawionego przez Instytut Energetyki Odnawialnej nasz region zajął drugie miejsce wśród regionów, które skorzystały z uniijnych dofinansowań na projekty dotyczące energetyki solarnej. Trudno się temu dziwić - w południowo-wschodniej Polsce nasłonecznienie jest największe, a to oznacza, że instalacja fotowoltaniki daje tu szybki zysk.
Poza finansowym, istotny jest też aspekt ekologiczny. Panele fotowoltaniczne mają realny wpływ na kondycję środowiska, tym samym na życie przyszłych pokoleń, w tym naszych dzieci.
Panele fotowoltaniczne od Solar Masters: Dlaczego to się opłaca?
Panele fotowoltaniczne to dobre rozwiązanie dla szkół i innych obiektów publicznych, ale także gospodarstw domowych. Nawet niewielka instalacja jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeby domowników:
– Instalacja fotowoltaiczna o mocy zaledwie 1 KWP jest w stanie wyprodukować nawet 1100 kWh czystej energii rocznie. Przy większych instalacjach wartość ta wykładniczo rośnie. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala więc na uniezależnienie gospodarstwa domowego od dynamicznych zmian zachodzących na polskim rynku energetycznym oraz uzyskania dla niego stałej ceny energii - wyjaśnia Sławomir Gątarski, Prezes Solar Masters Project.
Takie rozwiązanie daje ulgę dla portfela, tym samym komfort psychiczny.
Co ważne, instalacja jest praktycznie bezobsługowa. To znaczy, że w przyszłości nie przyniesie większych wydatków. Inwestor powinien jedynie zadbać o okresowe mycie modułów - najlepiej raz do roku po sezonie zimowym.
Wybierając panele fotowoltaniczne warto postawić na rzeszowską firmę Solar Masters Project. Takie rozwiązanie daje gwarancję trwałości instalacji:
- Panele fotowoltaiczne Solar Masters Project to najwyższa jakość wykonania oraz wysoki poziom trwałości, czego potwierdzeniem jest gwarancja producenta na nominalną moc wyjściową instalacji na poziomie nie mniejszym niż 80 proc. przez 25 lat użytkowania - tłumaczy Marcin Skała, Prezes firmy Solar Masters Project.
Co ciekawe, przy instalacji fotowoltanicznej można liczyć na podatkowe ulgi. To nie jedyna forma zysku:
– Dodatkowym atutem dla użytkownika instalacji fotowoltaicznej są atrakcyjne ulgi podatkowe. Ponadto nadmiar wyprodukowanej energii może zostać odebrany przez sieć lub nawet sprzedany, w przypadku firm. Wtedy nadmiar wyprodukowanej energii zostaje zmagazynowany przez zakład energetyczny i oddawany prosumentowi okrojony o 20 proc. produkcji. To czysty zysk zarówno dla budżetu domowego, jak i firmowego – wylicza Sławomir Gątarski.
Panele fotowoltaniczne: Czy działają zimą?
Wiele osób rozważających montaż instalacji fotowoltanicznej zastanawia się, czy ta będzie wydajna także w sezonie zimowym. Okazuje się, że tak:
- Taka instalacja działa nawet zimą, a jej sprawność może być nawet wyższa w tym okresie niż latem ze względu na brak strat związanych z nagrzewaniem się paneli – wyjaśnia Marcin Skała.
Panele fotowoltaniczne: Jak uzyskać dofinansowanie?
Inwestycja w panele fotowoltaniczne może zwrócić się szybko. Dużym atutem jest fakt, że można skorzystać z programów dofinansowujących takie rozwiązania.
Kluczowym wsparciem w tym zakresie jest program „Mój Prąd”, będący bezzwrotną pomocą finansową w formie dotacji dla osób fizycznych. Wnioskodawca może otrzymać dotację w wysokości do 50 procent kosztów instalacji, ale nie większą niż 5 tysięcy złotych. Nabór wniosków trwa w tym wypadku do 18 grudnia 2020 roku.
W poszczególnych gminach i powiatach można z kolei skorzystać z Regionalnych Programów Operacyjnych, które dają możliwość uzyskania nawet do 80 procent dofinansowania.
Innym interesującym rozwiązaniem jest leasing.
Panele fotowoltaniczne na Podkarpaciu: Gdzie szukać informacji?
Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z firmą Solar Masters Project
św. Huberta 63, 35-212 Rzeszów
Tel: +48 662 694 625
Tel: +48 884 649 199
e-mail: [email protected]
www: sm-project.pl
Facebook: www.facebook.com/solarmastersproject