Wizyta księdza po kolędzie. O czym trzeba pamiętać?
Święta, święta i po świętach. Ten czas szybko minął, a tradycją w wielu polskich parafiach, tuż po zakończeniu świętowania, jest początek wizyty duszpasterskiej, czyli tak zwanej kolędy. Księża odwiedzają mieszkania wiernych. To czas na rozmowę, bliższe poznanie parafian, a także na wspólną modlitwę i pobłogosławienie domów. Dla wielu osób to ważne wydarzenie, które jednak czasami jest powodem do stresu. Nie wszyscy wiedzą bowiem, jak prawidłowo przyjąć kapłana w swoim domu. Jak się do tego przygotować? Co powinniśmy mieć w mieszkaniu? Jest kilka kwestii, o których nie możemy zapomnieć.
Jak przygotować się na wizytę księdza po kolędzie?
Choć księdza nie interesuje wystawność mieszkania, schludność jest mile widziana. Posprzątanie podstawowych przestrzeni, takich jak pokój, w którym odbędzie się wizyta oraz przygotowanie miejsca do wspólnej modlitwy, to kluczowe kroki. Ważne jest, by stworzyć atmosferę, która będzie sprzyjać temu świątecznemu spotkaniu.
Centralnym miejscem wizyty kolędowej jest stół. Tradycyjnie nakrywa się go białym obrusem i umieszcza na nim:
- Płonącą świecę – jako znak obecności Ducha Świętego,
- Pismo Święte – by podkreślić znaczenie słowa bożego,
- Wodę święconą i kropidło – do błogosławieństwa mieszkania (jeśli ich brak, ksiądz zwykle przynosi swoje).
Kolęda to nie tylko spotkanie z księdzem, ale także moment wspólnej modlitwy rodziny. Jeśli to możliwe, postarajmy się, by wszyscy domownicy byli obecni podczas wizyty. Warto przygotować dzieci, wyjaśniając im znaczenie kolędy, aby czuły się komfortowo w obecności kapłana.
Kolęda to doskonała okazja, by porozmawiać z księdzem na tematy dotyczące życia parafii, sakramentów czy osobistych potrzeb duchowych. Jeśli mamy pytania lub uwagi, warto zanotować je sobie wcześniej, aby żaden ważny temat nie umknął w rozmowie.
Podczas wizyty parafianie często przekazują księdzu ofiarę na rzecz kościoła. Choć nie jest to obowiązek, a wysokość ofiary zależy od możliwości rodziny, warto przygotować kopertę z datkiem. Pamiętajmy, że to gest dobrowolny i żadna kwota nie jest narzucona. W niektórych parafiach księża nie zbierają jednak ofiar podczas wizyty, a proszą o przekazanie ich w czasie najbliższej niedzielnej mszy. Zazwyczaj można dać je podczas zbierania pieniędzy na tacę. Jeśli nie wiemy, jak wygląda to w naszej parafii, warto zorientować się przed wizytą księdza.
Jeśli z jakiegoś powodu nie mogliśmy przyjąć księdza w zaplanowanym terminie, a chcemy odbyć takie spotkanie, warto wcześniej poinformować kancelarię parafialną. Wiele parafii oferuje możliwość umówienia wizyty w innym czasie.
ZOBACZ: Co zrobić, by żywa choinka stała jak najdłużej?