Jak nieprzespana noc wpływa na ludzki mózg? Postarza go nawet o kilka lat!

i

Autor: pexels.com

Jak nieprzespana noc wpływa na ludzki mózg? Postarza go nawet o kilka lat!

2023-03-06 14:36

Badania opublikowane w "Journal of Neuroscience" mogą zmartwić wielu z nas. Naukowcy ustalili, że nieprzespanie jednej nocy powoduje zmiany w mózgu podobne do tych, które pojawiają się nawet po dwóch latach starzenia się. Jest też jednak dobra informacja.

Skutki bezsennej nocy

Naukowcy z "Journal of Neuroscience" przeprowadzili badania porównujące mózgi osób przed i po rezygnacji ze snu. Do tego celu wykorzystane zostało uczenie maszynowe. Wyniki opublikowane 20 lutego mogą zaskakiwać. O badaniu pisze portal  livescience.com.

W badaniu wzięło udział 134 uczestników, którzy podzieleni zostali na cztery grupy. Gromadziły one osoby, które przez jedną noc nie spały wcale, spały trzy godziny przez jedną noc, spały pięć godzin przez pięć nocy i te, które spały osiem godzin każdej nocy. Każda z grup miała co najmniej jedną noc z ośmiogodzinnym snem przed pozbawieniem wypoczynku. Większość uczestników następnie doświadczała nocy regeneracyjnego snu. Każdemu przebadanemu wykonywano rezonans magnetyczny, co pomogło porównać, jak wyglądały ich mózgi przed i po nocy bez snu oraz po następującym później odpoczynku.

Odwracalne zmiany w mózgu

Do przeprowadzenia badań użyto algorytmu uczenia maszynowego brainageR. Mechanizm oszacował, że mózgi osób, które nie spały przez całą noc, były średnio o rok lub nawet dwa lata starsze niż wcześniej. Warto jednak podkreślić, że te zmiany nie są nieodwracalne. Powinny one się cofać po dobrze przespanej nocy. Dzięki badaniom naukowcy mają dowody na to, że w mózgach osób nieśpiących zachodzi sporo zmian, w tym m.in. zmiany w dystrybucji płynów. Plany naukowców dotyczą przeprowadzenia badań uwzględniających osoby doświadczające chronicznego braku snu, takie jak na przykład pracujący w systemie zmianowym.

Poradnik Zdrowie: Epidemia bezsenności - webinar z psychiatrą