Biedronki azjatyckie oblepiły ściany budynków i okna

i

Autor: pexels Biedronki azjatyckie jesienią masowo pojawiają się na naszych oknach i parapetach, oblepiają ściany budynków

Ciekawostki

Inwazja biedronek azjatyckich! Uważajcie, bo mogą być niebezpieczne dla tej grupy ludzi

2024-10-24 12:56

W Polsce trwa aktualnie prawdziwa inwazja biedronek azjatyckich. Te niewielkie owady znacznie różnią się od ich polskich odpowiedników. Niestety dla osób, które są alergikami mogą być naprawdę niebezpieczne. A wszystko przez wydzielane przez nie uczulające enzymy.

Spis treści

  1. Biedronki azjatyckie w Polsce
  2. Biedronki azjatyckie groźne dla alergików
  3. Historia biedronek azjatyckich w Polsce

Biedronki azjatyckie w Polsce

W ostatnich latach Polska zmaga się z rosnącą populacją biedronek azjatyckich, które stały się na tyle powszechne, że można je uznać za plagę. W ciepłe dni te inwazyjne owady z łatwością "oblepią" nagrzane ściany domów, wypełniając przestrzenie otaczające nasze mieszkania. O tej porze roku szukają schronienia przed zimą, w ciągu dnia wkradając się do wnętrz budynków.

Biedronki azjatyckie, znane jako Harmonia axyridis, po raz pierwszy zaobserwowano w Polsce w 2006 roku, w okolicach Poznania. Obecnie można je spotkać w całym kraju. Choć przypominają nasze rodzime biedronki, różnią się od nich kolorem i liczbą kropek. Te owady występują w różnych barwach, od ciemnopomarańczowego po czerwony, a także czarny z czerwonymi kropkami oraz żółty z czarnymi. Co ciekawe, mogą mieć od 0 do 23 kropek na swoim ciele, a tuż za głową zauważyć można charakterystyczny czarny rysunek w kształcie litery "M" lub "W".

Biedronki azjatyckie groźne dla alergików

Biedronki azjatyckie wydzielają płyny obronne, które mogą być szkodliwe, szczególnie dla alergików. Wystarczy, że owad zostanie podniesiony, a płyn może trafić na skórę, wywołując podrażnienia. Dodatkowo, biedronka azjatycka może boleśnie ugryźć, co tylko wzmacnia ich niechlubną sławę.

Historia biedronek azjatyckich w Polsce

Problemy, jakie te owady sprawiają, wynikają z ich upodobania do osiedlania się w domach i budynkach. Pochodzą z południowo-wschodniej Azji i zostały sprowadzone do Ameryki oraz Europy w XIX wieku w celu zwalczania mszyc. Ich pojawienie się na naszym terytorium z pozoru może wydawać się korzystne, lecz w obliczu masowego występowania zmienia się w potencjalny problem. Warto jednak zauważyć, że w miarę ochłodzenia temperatury, ich aktywność maleje, co może przynieść ulgę mieszkańcom.

Quiz ortograficzny. Jak zapiszesz słowa z u i ó?

Pytanie 1 z 20
Jak poprawnie zapiszesz to słowo?

Piękna Wieś Podkarpacka 2024. Te miejscowości walczą o tytuł

Zobacz naszą galerię!

Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne