Niż Boris

i

Autor: Pixabay.com/wxcharts.com Niż Boris

Ostrzeżenie IMGW

IMGW ostrzega przed niżem genueńskim Boris nad Polską! Wiemy, kiedy nastąpi jego apogeum

2024-09-13 17:30

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, którym może towarzyszyć silny wiatr, zwłaszcza w południowej Polsce. Istnieje zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi – poinformował o północy z czwartku na piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ma to związek z wpływem niżu genueńskiego Boris.

Alerty IMGW dla części Polski

Jak informuje IMGW, nad północnymi Włochami doszło do rozwoju ośrodka niskiego ciśnienia, którego centrum znajduje nad Niziną Padańską. W kolejnych godzinach niż będzie przemieszczał się na północ, przez rejon wschodnich Alp oraz Karpat, a w drugiej części nocy z piątku na sobotę dotrze do południowo-wschodniej części Polski, stopniowo się pogłębiając. Dalsza wędrówka niżu zostanie zablokowana przez rozległy wyż znad Rosji. Dodatkowo nad północno-zachodnią częścią Francji rozbuduje się kolejny ośrodek wysokiego ciśnienia, który doprowadzi do zwiększenia się gradientu barycznego nad południowo-zachodnią częścią Polski. Sytuacja przyczyni się do wystąpienia silnego wiatru z kierunków północnych oraz napływu ciepłej i wilgotnej masy powietrznej nad obszar kraju.

W związku z niepokojącą sytuacją meteorologiczną IMGW wydało ostrzeżenia dla południowo-zachodniej części Polski. Alertem trzeciego stopnia objęte zostały województwa:

  • dolnośląskie,
  • opolskie,
  • śląskie,
  • częściowo małopolskie.

Z kolei alert drugiego stopnia ogłoszono w:

  • pozostałej części województwa małopolskiego,
  • części województwa łódzkiego,
  • części województwa wielkopolskiego.

Ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia utrzymywać się będą do poniedziałku 16 września. Mogą jeszcze ulec zmianie. 

Niż Boris - bo taką nazwę oficjalnie nadano niżowi genueńskiemu - uderzy z pełną mocą w Polskę w weekend.

Prognozowana sytuacja meteorologiczna

Jak prezentują się prognozy pogody na nadchodzące dni? Meteorolodzy nie pozostawiają wątpliwości. W nocy z piątku na sobotę wystąpi zachmurzenie będzie duże i całkowite z południu i zachodzie kraju. Będą mu towarzyszyć opady deszczu. Okresowo będą one miały silne natężenie. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie przejściowo mogą wystąpić także nawałnice! Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim (do 90 mm), opolskim (do 80 mm), śląskim (do 60 mm), małopolskim (do 60 mm), podkarpackim (do 35 mm), wielkopolskim i łódzkim (do 20 mm). 

W sobotę nad Polską będzie utrzymywało się zachmurzenie duże i całkowite. Nadal będzie intensywnie padać. Szczególnie na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce. Tu przejść ponownie mogą nawet nawałnice. Na wschodzie kraju miejscami mogą wystąpić burze. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie śląskim i małopolskim (do 60 mm), opolskim i podkarpackim (do 50 mm), dolnośląskim i świętokrzyskim (do 40 mm), łódzkim (do 35 mm), w lubelskim (do 30 mm).

W niedzielę najwyższe dobowe sumy opadów - sięgające miejscami do 60-80 mm - mogą wystąpić w woj. dolnośląskim i opolskim. Opady do 30 mm są prognozowane na terenie woj. wielkopolskiego i lubuskiego.  

Ulewne deszcze na Podkarpaciu. Połamane drzewa na ulicach Dębicy

Zobacz naszą galerię!

Quiz. Fakty i mity o grzybobraniu

Pytanie 1 z 10
Czy wszystkie grzyby jadalne mają rurki pod kapeluszami?
Ulewy w Warszawie