Wzrost zapylenia powietrza
IMGW poinformowało o wzmożonym zapyleniu powietrza w Polsce. Sytuacja dotyczy zwłaszcza wschodu kraju:
"Polska jest w zasięgu niżu znad zachodniej Ukrainy, w strefie zaznaczającego się, szczególnie na południu kraju, frontu atmosferycznego. Położenie niżu, wraz z wyżem znad Uralu przyczynia się do silnego wymuszania napływu mas powietrza znad południowego wschodu. Tym samym obserwujemy wzrost ilości pyłów zawieszonych w północno wschodniej Polsce" - pisali meteorolodzy 1 października.
Jednocześnie w Polsce północno - wschodniej mocno spadła przejrzystość powietrza.
Jak wyjaśnia IMGW gęste pyły zaobserwowano najpierw w Rosji. "Pyłowa mgła" z wiatrem przemieściła się w rejon Krajów Bałtyckich i do Polski. Jak dodają specjaliści od pogody, pyłów będzie więcej, ale kolejne do Polski już nie dolecą:
"Obserwujemy ponownie silny i porywisty wiatr, co zdaje się potwierdzić, że mamy do czynienia z podniesieniem znacznej ilości pyłów zalegających na przesuszonym stepie. Te pyły prawdopodobnie dotrą ponownie nad rejon Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie do Polski".
Gdzie sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w Polsce?
IMGW na bieżąco za pomocą map satelitarnych śledzi i prezentuje pomiary zapylenia powietrza w poszczególnych rejonach Polski. Poziomy:
- ozonu,
- tlenku węgla,
- dwutlenku siarki,
- dwutlenku azotu,
- pyłów do 10 qm,
- pyłów do 2,5 qm,
- pyłków brzozy,
- pyłków traw
można znaleźć pod linkiem: https://powietrze.imgw.pl/#group=smog¶m=o3.