W ciągu 2022 r. katowiccy seniorzy skorzystali ze srebrnego telefonu 1580 razy

i

Autor: R.Kaźmierczak/UM Katowice

Informacje

Ilu seniorów ZUS wysłał na Podkarpaciu do sanatoriów? Poznaliśmy najnowsze dane

2023-07-20 9:25

W ubiegłym roku liczba pacjentów, których lekarze orzecznicy ZUS skierowali na rehabilitację leczniczą do sanatoriów, tylko w rzeszowskim oddziale wyniosła 849. W obecnym roku, od stycznia do końca czerwca, skierowanie otrzymało 553 osób – podał rzecznik ZUS na Podkarpaciu Wojciech Dyląg.

Spis treści

  1. Ilu seniorów ZUS wysłał na Podkarpaciu do sanatoriów?
  2. Komu przysługuje prawo do sanatorium?

Ilu seniorów ZUS wysłał na Podkarpaciu do sanatoriów?

Jak przypomniał rzecznik, z programu rehabilitacji możemy skorzystać, jeśli jesteśmy zagrożeni utratą zdolności do pracy. Wśród schorzeń kwalifikujących do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatyczne, układu oddechowego, narządu głosu, onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego – dodał Dyląg.

Z pobytu w sanatorium można skorzystać pod kilkoma warunkami. Wśród nich jest m.in. ubezpieczenie w ZUS, pobieranie zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Z rehabilitacji możemy również skorzystać, jeśli podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywamy, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę. Albo staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy – wymienił rzecznik ZUS w wojewóztwie podkarpackim.

W ubiegłym roku liczba pacjentów, których lekarze orzecznicy ZUS skierowali na rehabilitację leczniczą, tylko w rzeszowskim oddziale ZUS to 849, a w obecnym roku, od stycznia do końca czerwca, skierowanie otrzymało 553 pacjentów. Dyląg podkreślił, że ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane są w całej Polsce, często w bardzo atrakcyjnych miejscowościach uzdrowiskowych, m.in. w Wysowej-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju, Rymanowie-Zdroju, Polańczyku, Krynicy-Zdroju, Stróżach, Muszynie, Ustroniu, Krynicy Morskiej, Stegnie czy w Świeradowie-Zdroju.

Komu przysługuje prawo do sanatorium?

Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą może wystawić każdy lekarz. Może to zrobić w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takiego wniosku nie trzeba zanosić osobiście. Lekarz prześle go elektronicznie do ZUS – dodał.

Wniosek, jeśli nie został przesłany przez lekarza elektronicznie, złożyć można w dowolnej placówce ZUS. Na badanie u lekarza orzecznika ZUS należy zabrać dokumentację z leczenia.

Orzeczenie o tym, czy kwalifikujemy się do takiej formy poprawienia swojego zdrowia, wydaje lekarz orzecznik ZUS. Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Zawiera ono termin leczenia, adres ośrodka rehabilitacyjnego oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu sanatoryjnego w ośrodku – zaznaczył Dyląg.

Rehabilitacja trwa 24 dni, ale, jak zastrzegł rzecznik, ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Jak podał Dyląg, skierowanie na rehabilitację może być wystawione w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym.

Mieszkańcy Podkarpacia na rehabilitacje stacjonarną nie zostaną automatycznie skierowani do ośrodków w województwie. Może się zdarzyć, że skierowanie dostaniemy na Dolny Śląsk, Pomorze lub do Małopolski. Warto pamiętać, że taki wyjazd czy też leczenie na miejscu nic nie kosztuje – podkreślił.

ZUS ponosi całkowity koszt leczenia, łącznie z opłatą za zakwaterowanie, wyżywienie oraz przejazd z miejsca zamieszkania i powrót z kurortu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

ZOBACZ: GDZIE MIESZKAJĄ NAJSZCZĘŚLIWSI POLACY? JAK WYPADA PODKARPACIE?

"Ani Jednej Więcej. Przestańcie nas zabijać". Kobiety w Rzeszowie wyszły na ulice!