Spis treści
Ilu seniorów ZUS wysłał na Podkarpaciu do sanatoriów?
Jak przypomniał rzecznik, z programu rehabilitacji możemy skorzystać, jeśli jesteśmy zagrożeni utratą zdolności do pracy. Wśród schorzeń kwalifikujących do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatyczne, układu oddechowego, narządu głosu, onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego – dodał Dyląg.
Z pobytu w sanatorium można skorzystać pod kilkoma warunkami. Wśród nich jest m.in. ubezpieczenie w ZUS, pobieranie zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Z rehabilitacji możemy również skorzystać, jeśli podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywamy, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę. Albo staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy – wymienił rzecznik ZUS w wojewóztwie podkarpackim.
W ubiegłym roku liczba pacjentów, których lekarze orzecznicy ZUS skierowali na rehabilitację leczniczą, tylko w rzeszowskim oddziale ZUS to 849, a w obecnym roku, od stycznia do końca czerwca, skierowanie otrzymało 553 pacjentów. Dyląg podkreślił, że ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane są w całej Polsce, często w bardzo atrakcyjnych miejscowościach uzdrowiskowych, m.in. w Wysowej-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju, Rymanowie-Zdroju, Polańczyku, Krynicy-Zdroju, Stróżach, Muszynie, Ustroniu, Krynicy Morskiej, Stegnie czy w Świeradowie-Zdroju.
Polecany artykuł:
Komu przysługuje prawo do sanatorium?
Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą może wystawić każdy lekarz. Może to zrobić w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takiego wniosku nie trzeba zanosić osobiście. Lekarz prześle go elektronicznie do ZUS – dodał.
Wniosek, jeśli nie został przesłany przez lekarza elektronicznie, złożyć można w dowolnej placówce ZUS. Na badanie u lekarza orzecznika ZUS należy zabrać dokumentację z leczenia.
Orzeczenie o tym, czy kwalifikujemy się do takiej formy poprawienia swojego zdrowia, wydaje lekarz orzecznik ZUS. Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Zawiera ono termin leczenia, adres ośrodka rehabilitacyjnego oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu sanatoryjnego w ośrodku – zaznaczył Dyląg.
Rehabilitacja trwa 24 dni, ale, jak zastrzegł rzecznik, ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Jak podał Dyląg, skierowanie na rehabilitację może być wystawione w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym.
Mieszkańcy Podkarpacia na rehabilitacje stacjonarną nie zostaną automatycznie skierowani do ośrodków w województwie. Może się zdarzyć, że skierowanie dostaniemy na Dolny Śląsk, Pomorze lub do Małopolski. Warto pamiętać, że taki wyjazd czy też leczenie na miejscu nic nie kosztuje – podkreślił.
ZUS ponosi całkowity koszt leczenia, łącznie z opłatą za zakwaterowanie, wyżywienie oraz przejazd z miejsca zamieszkania i powrót z kurortu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.
ZOBACZ: GDZIE MIESZKAJĄ NAJSZCZĘŚLIWSI POLACY? JAK WYPADA PODKARPACIE?