Ile kosztuje miesięczne studiowanie w Polsce? Ta kwota zwala z nóg! [PORTFEL STUDENTA]

2020-09-21 7:29 Sylwia Indycka-Rosół
Ile kosztuje miesięczne utrzymanie studenta w Polsce? Ta kwota zwala z nóg!
Autor: Unsplash/john_schnobrich

Związek Banków Polskich opublikował raport Portfel Studenta 2020, w którym sprawdza, ile średnio wynoszą wydatki polskiego studenta. Koszta studiowania stale rosną. Ile trzeba mieć w kieszeni?

Ile kosztuje studiowanie w Polsce?

Koszta studiowania mogą być różne. Wiele zależy od tego, czy studiujemy dziennie, czy zaocznie, czy są to studia publiczne, czy prywatne. Sporym wydatkiem są też koszta związane z wynajmem mieszkania lub akademika. Wreszcie dochodzi do tego wyżywienie, czy wydatki na ubrania i rozrywkę.

Ile zatem wynoszą średnie miesięczne wydatki polskich studentów. Związek Banków Polskich w raporcie Portfel Studenta 2020 pisze, że koszty studiowania są coraz wyższe, a sytuacja materialna studentów jest coraz trudniejsza:

"Rosną koszty utrzymania się na studiach – średni miesięczny rachunek wydatków polskiego studenta wynosi ponad 2600 zł, co oznacza wzrost o ok. 500 zł w stosunku do roku ubiegłego. Ponad połowa studentów (54%) wskazała, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy ich sytuacja materialna pogorszyła się – to najważniejsze wnioski płynące z piątej edycji Raportu „Portfel Studenta” opublikowanego przez Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2020/2021".

Ile zarabiają studenci w Polsce?

Co ciekawe, polscy studenci są przy tym oszczędni. Dane WIB pokazują, że aż 47 procent z nich odkłada miesięcznie 250 złotych. Nadwyżki w budżecie osobistym to w większości zasługa podjęcia pracy jeszcze w czasie studiowania. WIB wylicza, że aż 62 procent polskich studentów pracuje, a co czwarty zarabia na rękę powyżej 2000 złotych.

Wielu studentów w czasach pandemii oszczędza też na wynajmie mieszkania:

"Jak wynika z badania przygotowanego w lipcu br. przez Centrum AMRON i WIB, pandemia wpłynęła również na sytuację mieszkaniową aż 63% studentów w Polsce. Prawie co trzeci student zerwał lub zawiesił umowę najmu i wyprowadził się z miasta, w którym studiował. Ponadto, 30% ankietowanych stwierdziło, że opłaty mieszkaniowe obniżyły się w związku z decyzją o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na uczelniach".

Więcej szczegółów z raportu można znaleźć TUTAJ.

Po jakich studiach zarabia się najwięcej?

Autorzy raportu sprawdzili też po jakich kierunkach studiów w Polsce zarabia się najlepiej. Szczegóły można znaleźć w artykule poniżej:

Posłuchaj, jakie badania warto zrobić przed planowaną ciążą. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Człowiek w kosmicznym ubraniu, w środku nocy, zatańczył makarenę w lesie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.