Wzrost zachorowań na Covid a szczepienia
"Do końca wakacji przewidujemy, wzrost liczby infekcji, choć trzeba przyznać, że wariant Omikron powoduje łagodniejsze infekcje i ciężkich przebiegów jest zdecydowanie mniej niż dawniej. Warto przygotować też szpitale na wzrost liczby pacjentów z ewentualnymi powikłaniami po zakażeniu koronawirusem. Z pewnością zakażeń jest zdecydowanie więcej niż wynika to z oficjalnych statystyk" - przekazał w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Główny Inspektor Sanitarny doktor Paweł Grzesiowski.
Oficjalne statystyki zakażeń koronawirusem mogą być znacznie zaniżone. Powód? Pacjenci sami wykonują testy w domach, a ich wyniki nie wpadają do oficjalnych zestawień. Dodatkowo problemem są nowe mutacje koronawirusa, przed którymi ostrzega doktor Grzesiowski. Mowa tu o podwariantach mutacji Omikron, między innymi JN.1. Przez objawy, jakie wywołują - osłabienie i problemy żołądkowe - mogą być mylone z zatruciem pokarmowym.
Jak prezentuje się strategia Ministerstwa Zdrowia w związku z rosnącym zagrożeniem koronawirusem? Prawdopodobnie w październiku ruszą szczepienia zaktualizowanymi szczepionkami przeciwko wirusowi.
Równocześnie powodem wzrostu zachorowań, który obserwują specjaliści, może być kończący się termin ważności szczepionek stosowanych w ostatnim sezonie. Dodatkowo te były dopasowane do mutacji Kraken. Ponowna akcja szczepień - aktualna kończy się z końcem wakacji - będzie kontynuowana, gdy do Polski trafi nowy preparat.
Farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni - to oni będą nas szczepić przeciw COVID-19
Zobacz naszą galerię!