Atak kleszczy podczas grzybobrania

i

Autor: Pixabay.com Kleszcze potrafią być aktywne przez cały rok

Ciekawostki

Grupa krwi, której nie lubią kleszcze. Ci ludzie to szczęściarze

2023-04-26 12:09

Problem kleszczy w sezonie letnim jest naprawdę poważny. W niektórych regionach Polski nie ma spaceru, po którym nie trzeba ściągać z siebie, czy z czworonoga przynajmniej jednego pajęczaka. Są jednak osoby, które tym problemem nie muszą martwić, przynajmniej tak jak pozostali. Jak się okazało grupa krwi ma znaczenie, czy jesteśmy na kleszcza smakowitym kąskiem, czy raczej wolą poczekać na kogoś innego.

Spis treści

  1. Tę grupę krwi kleszcze uwielbiają
  2. Grupa krwi, której nie lubią kleszcze
  3. Jak pozbyć się kleszcza?

Tę grupę krwi kleszcze uwielbiają

W czasopiśmie „Annals of Agricultural and Environmental Medicinie” w 2018 roku opublikowano wyniki badań czeskich naukowców, z których wynika, że grupa krwi ma znaczenie dla kleszczy. Sprawdzono, jak pajęczaki reagują na różne grupy ludzkiej krwi. Z niewielkich badań przeprowadzonych przez Czechów okazało się, że kleszcze miłują się wśród osób, które posiadają grupę A. To nie jest dobra wiadomość, bo w Polsce większość naszego społeczeństwa ma właśnie grupę A Rh+, co oznacza, że Polacy muszą mieć się na baczności.

Osoby z grupą krwi A powinny podjąć odpowiednie środki, aby skuteczniej się chronić i zmniejszyć ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi chorobami odzwierzęcymi przenoszonymi przez kleszcze – podkreślają czechscy autorzy badania.

Grupa krwi, której nie lubią kleszcze

Na kolejnych miejscach uwielbianych przez kleszcze uplasowały się grupy: 0 i AB. Dlatego najmniej „atrakcyjne” dla pajęczaków są osoby, które posiadają grupę krwi B. Nie oznacza to jednak, że te osoby mogą czuć się bezpieczne. Pamiętajmy, że kleszcze są ślepe i głuche dlatego kierują się wyłącznie zmysłem węchu. Pajęczaki przyciąga np. zapach potu, ale też intensywne perfumy o słodkich, kwiatowych zapachach.

Jak pozbyć się kleszcza?

Pamiętajmy również, że zwierzęta są istnymi magnesami na kleszcze. Dlatego po każdym spacerze warto przejrzeć czworonoga i sprawdzić, czy nie ma na sobie kleszczy. To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze zadbamy o zdrowie pupila, ale i o nasze. Kleszcz może po czasie zeskoczyć z zwierzęcia i grasować po naszym domu. Co robić, gdy zauważymy kleszcza wbitego w skórę?

ZOBACZ TEŻ: Te rośliny przyciągają kleszcze. Lepiej pozbądź się ich z ogródka lub działki

Klient Biedronki zapłacił za nerkowce, dostał żurawinę. Producent odpowiada