starzec jakubek

i

Autor: Wikipedia / Krzysztof Ziarnek, Kenraiz starzec jakubek

Ciekawostki

Gorsza niż barszcz Sosnowskiego, a rośnie w twoim ogródku. Pozbądź się jej

2024-06-19 16:44

Zawiera sporą dawkę substancji trujących i ma także ma działanie rakotwórcze. Jest niebezpieczny dla ludzi, ale przede wszystkim dla zwierząt. Można natknąć się na niego na łąkach, w przydomowych ogródkach, rowach, lasach. W Polsce występuje powszechnie i jest naprawdę niebezpieczny...

Starzec jakubek - groźniejszy do barszczu Sosnowskiego

Żółte drobne kwiaty, wysoka łodyga sprawiają, że starzec jakubek wyróżnia się na łąkach. Przyciąga spojrzenia i kusi, by zerwać go i dołączyć do polnego bukietu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Szczególnie dla właścicieli psów i kotów. Roślina ta jest silnie trująca. Jej spotkanie z domowym pupilem może przynieść ogromne szkody dla jego zdrowia.

"Jest szczególnie niebezpieczny dla koni i kuców, niezależnie od tego czy świeży, zwiędły czy wysuszony. Nie ma znaczenia czy koń jednorazowo spożyje większą ilości starca czy też niewielkie jego ilości w dłuższym okresie, gdyż kumuluje się on w organizmie. Zatrucie wyniszcza wątrobę oraz prowadzi do uszkodzeń neurologicznych, w skutek czego następuje śmierć zwierzęcia.

Nawet niewielka dawka wyciągu ze starca jakubka jest bardzo niebezpieczna również dla małych zwierząt domowych – psów, kotów. Może stanowić dla nich nawet śmiertelne zagrożenie" - możemy przeczytać na stronie Lasów Państwowych.

Jak się okazuje, cała rodzina Starców zawiera alkaloidy pirolizydynowe. Związki te to nie działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie. Stwierdzono to doświadczalnie na zwierzętach, używając czystych form alkaloidów.

Te rośliny są trujące dla kotów. Masz je w domu? To niebezpieczne

Zobacz naszą galerię! 

#MuratorOgroduje: Jakie rośliny przycinamy wczesną wiosną?
Listen on Spreaker.