Każdy, kto próbował walczyć z gołębiami, wie, że to długa droga. Problematyczne są zwłaszcza miejsca, w których te ptaki są dokarmiane lub same mają łatwu dostęp do pożywienia, bo w pobliżu są na przykład lokale gastronomiczne. Niestety, gołębie mogą roznosić groźne choroby.
Gołębie roznoszą ptasie kleszcze
W miejscach gnieżdżenia się gołębi mogą przebywać tak zwane "ptasie kleszcze", czyli obrzeżki gołębie. Te pasożyty, jak podaje "Poradnik Zdrowie", gdy nadmiernie się rozmnożą, mogą przenikać do mieszkań. Obrzeżki gołębie atakują nocą, a ich ślina to bardzo silny alergen. Pobierają krew przez maksymalnie półtorej godziny, potem odpadają od żywiciela i ukrywają się w szczelinach.
Wśród skutków ukąszeń tych pasożytów są duszności, gorączka, bóle brzucha czy zaburzenia widzenia. W skrajnych przypadkach ukąszenie obrzeżków gołębich może prowadzić do śmierci. Te pasożyty mogą też przenosić boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, gorączkę Q i ptasią salmonellę.
Jak walczyć z obrzeżkami?
Ptasie kleszcze można wyeliminować stosując odpowiednie preparaty chemiczne. Niewykluczone, że trzeba będzie przy tym pozbyć się dywanów, wykładzin, czy paneli na ścianach. W starszych budynkach trzeba zlikwidować pęknięcia w ścianach i te wokół okien. Poza mieszkaniami takie same zabiegi trzeba przeprowadzić w całym budynku - także na klatkach schodowych czy na strychach.
Jak wygląda ptasi kleszcz?
Ptasie kleszcze mają do 10 mm długości, są brązowe lub cieliste. W dzień ciężko je spotkać, bo ukrywają się w szparach ścian czy podłóg. Najlepiej czują się na wyższych kondygnacjach budynków, poddaszach i strychach.
Jak walczyć z gołębiami?
A sposoby na pozbycie się gołębi z parapetów i balkonów znajdziecie poniżej: