Gdzie możemy udać się po pomoc medyczną w czasie świąt?

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe/ NFZ Gdzie możemy udać się po pomoc medyczną w czasie świąt?

Gdzie znajdziemy pomoc medyczną w czasie świąt?

2022-12-23 11:04

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy nikt z nas z pewnością nie chce myśleć o wizycie u lekarza. Nie da się jednak przewidzieć trudnych sytuacji, w których konieczna może okazać się pomoc medyczna. Gdzie możemy się udać?

Święta to dla większości z nas czas wolny od pracy. Nie oznacza to jednak, że nieczynne będą także placówki medyczne. Niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, czy jesteśmy w swoim miejscu zamieszkania, czy też daleko od domu, możemy udać się do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Są one czynne całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 następnego dnia. Otrzymamy tam pomoc medyczną w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

W jakich sytuacjach możemy się tam udać? np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych. Zwłaszcza jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych.

Adresy i numery kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie podkarpackim można sprawdzić «TUTAJ», a adresy punktów z całego kraju znajdziecie «TUTAJ».

Jak inaczej skontaktować się z lekarzem?

Alternatywą do wizyty u lekarza w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jest konsultacja telefoniczna. Pielęgniarka, położna i lekarz pełnią dyżur pod bezpłatnym numerem telefonu Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) - 800 137 200, w nocy w dni powszednie (od godziny 18.00 do 8.00 następnego dnia) oraz całodobowo w weekendy i święta. Możemy tam otrzymać e-receptę, a także e-zwolnienie, gdy zajdzie taka konieczność.

W ciężkich przypadkach zagrożenia życia i zdrowia pomocy możemy także szukać w izbach przyjęć oraz w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Należy jednak pamiętać, że placówki te pomagają pacjentom, których stan zdrowia może skutkować poważnym uszkodzeniem organizmu lub utratą życia. Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć na Podkarpaciu są dostępne «TUTAJ», a informacje dotyczące całej Polski znajdziemy «TUTAJ».

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia możemy również zadzwonić na numer 112 lub 999. Do naszej dyspozycji jest również infolinia NFZ, czynna całą dobę, także w święta. Pod numerem 800 190 590 uzyskamy bezpłatnie wszelkie informacje dotyczące pomocy medycznej. Konsultanci pomogą nam w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Lekarz Jacek Huk o śmiertelnym wypadku, który spowodowała w Rzeszowie