Ciekawostki o grzybach

Które grzyby rosną najszybciej? Znaczenie ma dla nich nie tylko sam deszcz

2024-08-13 11:30

Przyjęło się, że na grzyby najlepiej jest iść po deszczu. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko on ma znaczenie dla ich wzrostu. Na idealne warunki dla grzybów składa się kilka czynników. To właśnie one decydują o tym, czy grzybobranie będzie udane.

Kiedy grzybobranie będzie najbardziej udane?

Kiedy grzybobranie będzie najbardziej udane? Deszcz to tylko jeden z czynników, które będą miały na nie wpływ. Grzyby do szybkiego wzrostu potrzebują nie tylko odpowiedniej dawki wilgoci. Równie ważna jest temperatura. Ta nie może być zbyt wysoka, ani niska. Nocne przymrozki to zabójcy jeśli chodzi o grzyby! Równie ważny jest też rodzaj podłoża. Twarda ziemia nie sprzyja szybkiemu wzrostowi grzybów.

Dodatkowo warto wspomnieć tez o ty, że każdy gatunek grzybów ma swój okres wzrostu. Bynajmniej nie jest on natychmiastowy i nie zależny jedynie od pojawienia się deszczu. Warto w tym miejscu wspomnieć także, że nie powinno zbierać się młodych, niewyrośniętych owocników. Czasem trudno jest je rozróżnić od grzybów trujących. Niektóre gatunki są do siebie naprawdę podobne. Właśnie dlatego najlepiej jest zbierać tyło dojrzałe, dobrze wykształcone owocniki.

Teraz skupmy się na czasie, w którym rosną grzyby. Najszybsze są tu maślaki i koźlarze. Bywa, że pojawiają się one zaledwie po dniu od opadów. To prawdziwi rekordziści! Kolejne są kurki. Te potrzebują od 2 do 5 dni by pojawić się po deszczu. Z kolei podgrzybki potrzebują około 6 dni. Najwolniej rosną borowiki. Prawdziwki pojawiają się dopiero po około 7 dniach, a czasem ten okres może się jeszcze wydłużyć. Wszystko zależy od warunków.

Warto przypomnieć o jeszcze jednym, ważnym elemencie, który decyduje o wzroście grzybów. O grzybni. Jeśli ta zostanie zniszczona, zerwany z niej grzyb będzie ostatnim, który z niej wyrośnie - o czym przypominają leśnicy.

"Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost" — zwracają uwagę na swojej stronie Lasy Państwowe.

Jakie grzyby można zbierać w sierpniu?

Zobacz naszą galerię!

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz
PORANEK - Grzyby