Las

i

Autor: pixabay.com/pexels.com Zanocuj w lesie! Specjalna akcja leśników

Informacje

Gdzie i kiedy można nocować w lesie? Trwa wakacyjna akcja leśników

2024-07-05 15:11

Trwają wakacje, a jak wiadomo, to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Jeżeli marzy wam się noc spędzona w lesie, bez większych problemów możecie spełnić swoje marzenie. Wystarczy tylko chcieć. Poznajcie szczegóły akcji „Zanocuj w lesie” stworzonej przez Lasy Państwowe.

Chcesz nocować w lesie? Skorzystaj ze specjalnej akcji Lasów Państwowych 

Nocowanie w lesie to z pewnością wyjątkowa przygoda. Przygoda, której może doświadczyć każdy z was. Wszystko dzięki specjalnej akcji Lasów Państwowych, zatytułowanej „Zanocuj w lesie”. Już od 2021 roku na terenach wszystkich nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie udostępnione są specjalne tereny. Tam możemy się śmiało przespać.

Na terenie RDLP w Krośnie zapraszamy do 26 Nadleśnictw, na terenie których wyznaczono miejsca do nocowania w lesie. Miejsca do nocnego biwakowania zostały wyznaczone z dużą starannością i nieprzypadkowo. Zlokalizowane są w ciekawych przyrodniczo obszarach i jeśli to możliwe w niedalekiej odległości od parkingów leśnych oraz miejsc wyznaczonych do rozpalania ognia. Sporadycznie może być na nich udostępniane drewno na ognisko do ogólnodostępnego użytku, jeśli go jednak nie ma, należy przyniesienie je ze sobą – przekazuje RDLP w Krośnie.

Jeżeli już teraz chcecie zaplanować noc w lesie, powinniście zapoznać się z regulaminem korzystania z udostępnionych obszarów.

W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem – czytamy w regulaminie akcji.

Nocując w lesie, pamiętajmy o tych zasadach

W każdym nadleśnictwie pracuje specjalny koordynator, którego dane są podane na stronie internetowej jednostki. Co ważne, podczas pobytu w lesie należy stosować się do ogólnych zasad.

-Osobom zamierzającym nocować w lesie rekomendujemy użycie własnego hamaku, płachty biwakowej lub namiotu, ale w tym ostatnim przypadku należy pamiętać, aby rozbić go na trwałej powierzchni bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – czytamy w opisie akcji.

Wybierając się zatem do lasu, powinniśmy zabrać ze sobą worki na odpadki. Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać pozostałości po jedzeniu, gdyż mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Warto także zapoznać się z zasadami, które umieszczone są na stronach internetowych nadleśnictw.

Miłośnicy nocnych wypraw muszą pamiętać, że nie są jedynymi użytkownikami lasu. Są też nimi rowerzyści, koniarze, myśliwi czy grzybiarze. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i być widoczny dla innych. Można w tym celu używać sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostawić w nocy zapalone, widoczne światełko widoczne z daleka – przekazuje RDLP w Krośnie.

Informacje na temat terenów udostępnionych dla programu "Zanocuj w lesie" są dostępne na stronach internetowych poszczególnych naldeśnictw. Ponadto więcej szczegółów o obszarach włączonych do programu znajdziemy na stronach: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy (zakładka Mapy BDL ⇒ Mapa zagospodarowania turystycznego) oraz https://czaswlas.pl/

ZOBACZ: ATRAKCJE NA PODKARPACIU IDEALNE DO ODWIEDZENIA W WAKACJE

Jadąc w Bieszczady łatwo przegapić tę perełkę