GDDKiA gotowa na przyjście zimy
Zima potrafi zaskoczyć wszystkich, a hasła mówiące o tym, że co roku zaskakuje drogowców, niestety w przeszłości się sprawdzały. W tym roku ma być jednak inaczej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest gotowa do zimy. Tak przynajmniej zapewniają jej przedstawiciele, którzy mówią, że już teraz sprzęty służące do zimowego utrzymania dróg są w gotowości.
Jak co roku, od połowy października, GDDKiA jest gotowa do okresu zimowego. Oznacza to, że na obwodach stoi w gotowości sprzęt do zimowego utrzymania, a magazyny są zapełnione m.in. solą drogową – mówi Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.
W tym sezonie zimowym drogi krajowe będą utrzymywane w trzech standardach. Standard pierwszy na Podkarpaciu obejmie ponad 253 kilometry dróg. Na tych odcinkach jezdnia będzie odśnieżona na całej szerokości, łącznie z poboczami. Objęte są nim drogi międzynarodowe i krajowe o bardzo dużym znaczeniu komunikacyjnym. Najwięcej dróg, bo łącznie ponad 556 kilometrów, będzie utrzymywana w standardzie drugim. Standard trzeci obejmie 87 kilometrów dróg na Podkarpaciu.
Jak będzie wyglądać zimowe utrzymanie dróg na Podkarpaciu?
W zimowych warunkach liczy się szybka reakcja i dostępność sprzętów przygotowanych do utrzymania dróg. Jak w liczbach przedstawia się ta kwestia na Podkarpaciu?
Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych przygotowane są m.in. 172 pojazdy, w tym 134 pługosolarki, 12 pługóww wirnikowych, czy też 17 ładowarek – podkreśla Joanna Rarus.
Kluczową rolę w utrzymaniu dróg w okresie zimowym odgrywa sól drogowa, która skutecznie zapobiega powstawaniu lodu oraz ułatwia usuwanie śniegu. Jej główną funkcją jest obniżanie temperatury zamarzania wody, co sprawia, że śnieg i lód topnieją nawet przy niskich temperaturach. Nie dziwi zatem spore zapotrzebowanie na ten produkt.
Planowane zużycie soli drogowej w bieżącym sezonie zimowym szacujemy na poziomie 31700 ton. Planujemy zużyć także m.in. 8000 ton materiałów uszorstniających i 40 ton chlorku wapnia i magnezu. Dodatkowo, przy drogach krajowych ustawionych będzie ponad 46 kilometrów zasłon przeciwśnieżnych – dodaje Joanna Rarus.
Rzeczniczka podkreśla także, że w przypadku występowania gwałtownych załamań warunków pogodowych działania służby drogowej będą nastawione w pierwszym okresie występowania zjawisk przede wszystkim na zmniejszenie utrudnień w ruchu, a nie na całkowitą ich likwidację. GDDKiA apeluje także do kierowców, o nieutrudnianie pracy drogowcom, którzy odpowiedzialni będą za utrzymanie dróg. - Ważne jest przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, na przykład poprzez zajeżdżanie drogi, stanowi zagrożenie zarówno dla pracowników służb oraz innych użytkowników dróg – słyszymy.
ZOBACZ: TYCH RZECZY NIE TRZYMAJ W SAMOCHODZIE ZIMĄ