Zimowe szkolenie pod hasłem „Ferie z WOT” zaplanowane jest od 12 lutego. Zgłosić do niego mogą się kandydaci na żołnierzy, którzy mają skończone 18 lat, posiadają polskie obywatelstwo i dobrą sprawność psychofizyczną. Nie mogą też pełnić innego rodzaju służby wojskowej ani posiadać przydziału kryzysowego, nie mogą być też karany za przestępstwa umyślne. Termin tegorocznej akcji „Ferie z WOT” wybrany został oczywiście nieprzypadkowo - dopasowany został do zaplanowanej dla podkarpackich uczniów odgórnie daty rozpoczęcia zimowej przerwy od nauki.
- Projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” spełniły swoją rolę i sprawiły, że młodzi ludzie mogą służyć Ojczyźnie bez uszczerbku w nauce. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że projekt jest potrzebny, cieszy się niemałym zainteresowaniem i z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach - mówi dowódca podkarpackich terytorialsów płk Michał Małyska.
CZYTAJ TAKŻE: RZESZÓW: Wigilia mogła skończyć się dla niego tragicznie. Na szczęście zjawiła się Straż Miejska
Podczas ferii szkolenie podstawowe
Dopasowanie terminu szkolenia do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu- dodaje rzecznik Podkarpackiej Brygady- Witold Sura.
Rozpoczynające się 12 lutego 16-dniowe szkolenie podstawowe, jak i wyrównawcze, 8-dniowe zakończy się uroczystą przysięgą wojskową. Ta zaplanowana jest 27 lutego.
Polecany artykuł: