Znamy kolektywy Europejskiego Stadionu Kultury 2024
Tę datę warto zanotować w kalendarzu. Dokładnie 21 czerwca o godzinie 20.00 w Parku Sybiraków w Rzeszowie odbędzie się Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury 2024, czyli rzeszowskiej części Wschodu Kultury. Koncert Główny otworzy Kathia. Estrada Rzeszowska poinformowała też o wszystkich artystach Koncertu Kolektywów. Kto zadba o dobrą zabawę?
Znamy już wszystkie kolektywy muzyczne. W rzeszowskim Parku Sybiraków wystąpi Łukasz L.U.C. Rostkowski - nagradzany kompozytor, producent muzyczny, art director spektakli multimedialnych, widowisk, seriali i filmów w Polsce oraz za granicą. Autor tekstów i raper. Promotor kultury brassowej w kraju i na świecie. Człowiek o wielu talentach – informuje Estrada Rzeszowska.
Łukasz L.U.C Rostkowski razem z Adamem Lepką, dydaktykiem akademickim oraz aranżerem stworzył międzynarodową orkiestrę Rebel Babel. Jak czytamy w informacji organizatora, to eksperymentalny i innowacyjny zespół, który angażuje i zaprasza do współpracy muzyków z różnych sfer społecznych i miast. Składający się z profesjonalistów kolektyw podróżuje po świecie, organizując surrealistyczne występy oraz mikro- i makrokoncerty, tworząc przy tym nowe oddziały w kolejnych zakątkach globu.
Wraz z orkiestrą Łukasza Rostkowskiego, w Parku Sybiraków wystąpi grupa Antytila, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie zespołów rockowych z Ukrainy.
Ich kariera nabrała rozpędu w 2007, kiedy wzięli udział w ukraińskim programie muzycznym “Chance”. Serhij Wusyk, klawiszowiec i aranżer zespołu, został autorem ścieżki dźwiękowej do wspólnego ukraińsko-nigeryjskiego filmu „Światło jak piórko”. Film miał swoją premierę w 2012 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes – przekazuje Estrada Rzeszowska.Ukraińska grupa może pochwalić się piosenką 2 step z Edem Sheeranem, którą na tę chwilę na YouTubie widziało 19 milionów osób
Polecany artykuł:
To już komplet. Organizatorzy przedstawili kolejnych artystów Europejskiego Stadionu Kultury
Drugi ogłoszony kolektyw tworzą Tomasz Makowiecki i Lubomyr Melnyk. Tomasz Makowiecki to urodzony w Gdyni producent, muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, który obecny jest na polskiej scenie muzycznej od 2001 roku - przekazują organizatorzy. Ma na swoim koncie pięć albumów studyjnych, a także udział w kilkudziesięciu wydarzeniach i projektach muzycznych we współpracy z czołowymi artystami. Był wielokrotnie nominowany do nagród polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk oraz Paszportu Polityki w 2007 roku.
Lubomyr Melnyk to kompozytor i pianista pochodzenia ukraińskiego. Jedna z najwybitniejszych postaci w swoim fachu. W latach 70. opracował zupełnie nowy styl gry na fortepianie nazywany 𝗖𝗼𝗻𝘁𝗶𝗻𝘂𝗼𝘂𝘀 𝗣𝗶𝗮𝗻𝗼 𝗠𝘂𝘀𝗶𝗰, wymagający niezwykłych zdolności technicznych. Jest uznawany za najszybszego pianistę na świecie – potrafi zagrać przeciętnie 19,5 nuty na sekundę, każdą ręką! - czytamy w oficjalnym ogłoszeniu artystów.
Gwiazdy trzeciego, przedostatniego kolektywu tegorocznego wydarzenia to wyjątkowe postacie. W duecie wystąpią Kasia Lins i artystka z Białorusi Palina. Kasia Lins to wokalistka, pianistka, autorka tekstów i muzyki z obszaru popu alternatywnego. Popularność przyniosła jej pierwsza wydana w Polsce w 2018 roku płyta pt. "Wiersz ostatni", za którą otrzymała dwie nominacje do nagrody Fryderyka w kategorii Autorka Roku i Album Roku Pop Alternatywny. W 2020 roku została laureatką Nagrody Artystycznej miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Jej występy charakteryzuje kinematograficzny nastrój.
Palina to artystka, która śpiewa w czterech językach: białoruskim, rosyjskim, ukraińskim oraz francuskim. Jej kariera rozpoczęła się w 2011 roku. Od tego czasu wydała cztery albumy studyjne. W 2018 roku została finalistką programu X-Factor w Ukrainie.
-Twórczość Paliny bardzo szybko zyskała duże grono słuchaczy. Jej piosenki zostały odsłuchane ponad 50 mln razy i zyskały dużą popularność na Instagramie oraz TikToku. 𝗣𝗮𝗹𝗶𝗻𝗮 tworzy muzykę będąca połączeniem popu, breakbeat’u, muzyki elektronicznej, jazzu i bluesa -przekazują organizatorzy.
W czwartym kolektywie wystąpią Paweł Domagała i Gizmo Varillas.
-Paweł Domagała - gra w filmie i teatrze, koncertuje, wydaje płyty, pisze piosenki i monologi kabaretowe, podkłada głos w filmach animowanych - czytamy.
-Gizmo Varillas – hiszpański kompozytor i wokalista. Jego albumy: „El Dorado” (2017), „Dreaming of Better Days” (2018) oraz „Out of the Darkness” (2020) spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności oraz z uznaniem krytyków muzycznych - przedstawiają artystę organizatorzy.
ZOBACZ: SCENA ESK 2024 JUŻ POWSTAJE!