Ranking najlepszych miejsc do życia
W ostatnim czasie poznaliśmy wyniki raportu „Migracje zarobkowe Polaków 2023”, przygotowanego przez Gi Group. Dowiadujemy się z niego, że prawie 17 procent Polaków deklaruje, że w najbliższym roku rozważa wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Jakie kraje najczęściej wybieramy? To Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Badanie pokazuje także, że spada liczba Polaków, którzy za wszelką cenę chcą zostać w kraju. Jeszcze we wrześniu 2021 roku twierdziło tak 81 procent ankietowanych, w następnych roku już 67,6 procent, a z najnowszych danych wynika, że już tylko 60 procent Polaków nie snuje żadnych planów związanych z opuszczeniem ojczyzny.
W stworzonym przez specjalistów z platformy Preply zestawieniu najlepszych krajów do życia przoduje Szwecja. Oferowany tam poziom życia oceniono na 100 punktów, czyli maksymalny możliwy wynik. Doceniono przede wszystkim bogaty rynek pracy oraz system opieki zdrowotnej. Na drugim miejscu znalazła się Kanada, która może pochwalić się wysokim poziomem bezpieczeństwa, a także m.in. dobrym systemem edukacji. Skład podium uzupełnia Dania. Wprawdzie nie jest tam najtaniej, ale na wysokim poziomie są także zarobki.
W naszym rankingu wysoką pozycję zajmują kraje, w których życie jest dosyć kosztowne. W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącznie znajomość angielskiego – zaznacza cytowana przez portal superbiz.se.pl Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.
Miejsce Polski w rankingu najlepszych miejsc do życia
W rankingu znajduje się również Polska. Co prawda jesteśmy dopiero na piętnastym miejscu, ale mamy pewne powody do zadowolenia. Wypadliśmy lepiej niż większość naszych sąsiadów. W czołowej dwudziestce nie znalazły się takie kraje jak np. Słowacja, Litwa i Czechy. Mocną stroną Polski według autorów zestawienia są niskie ceny, atrakcje turystyczne, a także rozwijający się sektor IT. Co może martwić, słabo oceniono opiekę zdrowotną i edukację publiczną. Nasz ogólny wynik to 49 punktów. Za nami znalazły się m.in. Chorwacja, Turcja i Tajlandia.
Pierwsza dwudziestka rankingu prezentuje się następująco:
- Szwecja
- Kanada
- Dania
- Holandia
- Australia
- Niemcy
- Nowa Zelandia
- Belgia
- Wielka Brytania
- Japonia
- Hiszpania
- Portugalia
- Włochy
- Singapur
- Polska
- Korea Południowa
- Malezja
- Turcja
- Chorwacja
- Tajlandia
ZOBACZ: TE MIASTA NA PODKARPACIU MAJĄ NAJWIĘKSZĄ POWIERZCHNIĘ
Polecany artykuł: