Spis treści
- Dworzec w Łańcucie im. Rodziny Ulmów
- Inicjatywy upamiętniające rodzinę Ulmów
- Beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej
Dworzec w Łańcucie im. Rodziny Ulmów
Prezes PKP S.A., Krzysztof Mamiński, podkreślił, że to ważne wydarzenie dla Łańcuta i dworca PKP, który do tej pory nie miał nazwy. Dodał, że nadanie imienia Ulmów dworcowi w Łańcucie jest uzasadnione, ponieważ pobliski dworzec w Markowej, miejscowości zamieszkiwanej przez tę rodzinę, nie istnieje już. Ulmowie prawdopodobnie korzystali z dworca w Łańcucie.
Kiedy prezydent Andrzej Duda postanowił, że należy mówić o rodzinie Ulmów tam, gdzie to jest możliwe, zaczęliśmy, jako środowisko kolejowe, zastanawiać się, jak możemy się do tej akcji włączyć” – powiedział.
Inicjatywy upamiętniające rodzinę Ulmów
Ten symboliczny krok towarzyszy innym inicjatywom, takim jak wystawy na dworcach kolejowych, biletach Intercity, czy specjalna lokomotywa przygotowane przez Grupę PKP oraz IPN, które upamiętniają rodzinę Ulmów. Wiceprezes IPN, Mateusz Szpytma, podkreślił, że takie formy upamiętnienia są istotne, ponieważ przyciągają uwagę osób, które niekoniecznie interesują się historią. Tworzą one okazję do zapoznania się z bohaterską postawą Ulmów.
Natomiast takie miejsca jak dworce, jak różnego rodzaju domy użyteczności publicznej, powodują, że spotyka się tutaj bardzo wiele osób takich, którzy nie interesują się historią, nie mają dostępu do publikacji. Gdy zobaczą taki mural, takie upamiętnienie, to się zainteresują. Wbiją w google nazwisko Ulma i będą chcieli poznać szerzej tę historię” – powiedział Szpytma.
Beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej
W niedzielę 10 września w Markowej zostanie beatyfikowana Rodzina Ulmów. A dokładniej: Józef i Wiktoria Ulma i ich dzieci: 8-letnia Stanisława, Barbara, która miała 6 lat, 5-letni Władysław, 4-letni Franciszek, 3-letni Antoni, Maria, która miała rok oraz siódme dziecko. które się jeszcze nie narodziło. Cała rodzina została zamordowana przez Niemców za ukrywanie Żydów 24 marca 1944 roku. Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom.
ZOBACZ: Ekshumowano szczątki rodziny Ulmów. To poprzedza beatyfikację