Duże zagrożenie pożarowe w lasach w Polsce
Kierzkowski poinformował, że w maju strażacy interweniowali 458 razy podczas pożarów lasów, a w całym 2024 r. zanotowano 1106 pożarów na terenach leśnych. Najwięcej w woj. mazowieckim – 333, łódzkim – 106, dolnośląskim – 96 i w świętokrzyskim – 82.
Rzecznik zaapelował do wchodzących do lasu o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przypomniał, że w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk i w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego – być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu – zwrócił uwagę Kierzkowski.
ZOBACZ: Mieli przy sobie niewybuchy i amunicje z czasów II Wojny Światowej
Gdzie zagrożenie pożarowe jest największe?
Z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że w czwartek w całym kraju obowiązuje średnie i duże zagrożenie pożarowe w lasach.
Najwyższy stopień zagrożenia występuje w lasach w województwach:
- mazowieckim,
- lubuskim
- opolskim
- lubelskim,
- podkarpackim,
- łódzkim,
- świętokrzyskim,
- podlaskim,
- warmińsko-mazurskim,
- pomorskim,
- kujawsko-pomorskim,
- zachodniopomorskim,
- wielkopolskim,
- dolnośląskim,
- śląskim.
Na pozostałym obszarze występuje średnie zagrożenie pożarowe. Wyjątkiem jest północna część woj. zachodniopomorskiego, gdzie występuje zagrożenie małe.
Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza i opadów. Określa ona możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozę wykonują Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego, czyli od 1 marca do 30 września.(PAP)
Polecany artykuł: