Legionella w Rzeszowie
Już 19 osób zakażonych legionellą zmarło w Rzeszowie. Jak podkreślił szef PSSE w Rzeszowie, wszystkie 19 osób, u których wykryto Legionellę, miały choroby współistniejące. Sanepid wydał w sobotę specjalny komunikat, w którym informuje, że liczba osób zakażonych Legionellą wzrosła ostatniej doby o dwa przypadki. Są to osoby, które zostały przyjęte do szpitali w miniony czwartek. Obecnie mamy już 160 przypadków zakażeń.
Ile osób choruje na legionellę
Najwięcej chorych na legionellę jest w Rzeszowie – 107 oraz w powiecie rzeszowskim – 37. W dębickim jest czterech pacjentów, trzech w powiecie ropczycko-sędziszowskim, dwóch w powiecie łańcuckim. Po jednym zakażeniu odnotowano u pacjentów z powiatów: jasielskiego, przeworskiego, przemyskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego oraz powiatu opolskiego (województwo lubelskie).
Jak można się zarazić Legionella?
Legionella to bakteria, która w bardzo łatwy sposób się rozprzestrzenia. Wystarczy, że dostaniemy się w parę wodną i już bakterie znajdzie się w naszym organizmie poprzez oddychanie. Zachorować na legionellę można przez oddychanie parą wodną lub picie wody z bakteriami. Najlepsze warunki do rozwoju bakterii legionelli ma woda o temperaturze wynoszącej około 38 stopni Celsjusza. Bakteria ginie w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.
Jakie są objawy legionelli
Choroba ta jest wywoływana przez bakterie Legionella. Bakterie Legionella mogą także wywoływać lżejsze choroby, jak gorączka Pontiac czy Lochgoilhead. Choroba legionistów zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, choć może to trwać dłużej. Choroba zwykle rozpoczyna się do gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni.