Rzeszów bez azbestu. Rusza nabór wniosków o udzielenie dotacji

i

Autor: Karol Pilch/Domena publiczna/https://commons.wikimedia.org

Dopłaty do wymiany eternitu w Rzeszowie. Rusza nabór wniosków

2023-03-17 13:08

Czy są dopłaty do wymiany eternitu? Urząd Miasta Rzeszowa poinformował, że w terminie od 17 do 31 marca odbędzie się nabór wniosków o udzielenie dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie miasta. Wnioski należy składać w Wydziale Klimatu i Środowiska urzędu. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Dopłaty do wymiany azbestu w Rzeszowie. Kiedy składać wniosek?

W dniach od 17 do 31 marca trwać będzie proces składania wniosków o udzielenie dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Pieniądze będzie można uzyskać na koszty związane z demontażem obiektów, transportem, a także unieszkodliwieniem odpadów na składowisku.

Formularz wniosku, który trzeba wypełnić, jest dostępny w Wydziale Klimatu i Środowiska oraz w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Rzeszowa. Można go także pobrać ze strony internetowej www.rzeszow.pl. Odpowiednio wypełnione wnioski należy składać w budynku urzędu, przy ul. Rynek7, w pokoju numer 4 w godzinach pracy placówki. Wszelkie niezbędne informacje związane z całym procesem można uzyskać także telefonicznie, pod numerem 178754183 oraz 178754186.

Finansowanie usuwania azbestu 2023. Ile dotacji można otrzymać?

Kwota dofinansowania przedsięwzięcia dla gmin, jak donosi Ministerstwo Rozwoju i Technologii to: 

  • do 100% jego kosztów kwalifikowanych dla gmin o wartości wskaźnika G1 określonego dla roku poprzedzającego rok złożenia wniosku nie większej niż 1500;
  • do 70% jego kosztów kwalifikowanych dla gmin o wartości wskaźnika G określonego dla roku poprzedzającego rok złożenia wniosku w przedziale powyżej 1500 do 2000;
  • do 40% jego kosztów kwalifikowanych dla gmin o wartości wskaźnika G określonego dla roku poprzedzającego rok złożenia wniosku powyżej 2000.

Narodowy program usuwania azbestu działa z opóźnieniem. Do kiedy należy usunąć azbest?

W 2002 roku Sejm przyjął „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Do którego roku należy usunąć azbest? Jak się okazuje, jesteśmy z tym w tyle.

- Po ponad 12 latach od uchwalenia Programu krajowego dotyczącego wycofywania azbestu usunięto zaledwie niecałe 17% z ok. 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych. Do usunięcia pozostało 7 mln ton azbestu, co wymaga kolejnych 49 lat, licząc od zakończenia Programu – informowała Najwyższa Izba Kontroli.

Dlaczego azbest jest szkodliwy?

Azbest jest substancją o działaniu rakotwórczym, który powoduje pylicę azbestową, czy choroby opłucnej. Jest groźny bo występuje w powietrzu, którym oddychamy w postaci mikroskopijnych włókien. Te przyczyniają się do długotrwałego i utajonego rozwoju chorób.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie