Dofinansowanie na okulary? To obowiązek każdego szefa
Z pewnością wielu pracowników zainteresuje się tematem dofinansowania do zakupu okularów. Wielogodzinna praca przy świecących ekranach często powoduje konieczność używania okularów. Spora grupa osób zatrudnionych na takich stanowiskach nie zdaje sobie sprawy, że pracodawcy w pewnych sytuacjach mają obowiązek dopłaty do naszego zakupu. Komu konkretnie przysługują te pieniądze i jak się o nie starać?
Przepisy jasno określają, kto i w jakich przypadkach może wnioskować o dofinansowanie na zakup okularów. Artykuł 237 Kodeksu pracy brzmi: Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Ten zapis oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 roku, mówiące o bezpieczeństwie i higienie pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, stanowią podstawę do uzyskania dofinansowania od pracodawcy. Jeśli pracownik spełnia wszystkie określone warunki, szef nie może uchylić się od wypłaty pieniędzy.
Polecany artykuł:
Dofinansowanie do okularów. Jakie warunki musimy spełnić?
Aby otrzymać specjalne dofinansowanie, pracownik musi być zatrudniony na stanowisku, na którym praca wymaga spędzenia co najmniej czterech godzin dziennie przed monitorem. To jednak nie wszystko. Osoba ubiegająca się o pieniądze na zakup okularów, musi posiadać także zaświadczenie lekarskie, mówiące o potrzebie ich używania. Pracodawca jest zobowiązany do respektowania dokumentów pochodzących jedynie od lekarza medycyny pracy, wizyta w prywatnym gabinecie nie będzie zatem podstawą do otrzymania pieniędzy.
W sytuacji, gdy pracownik w znaczącym stopniu odczuwa skutki długiej pracy przed ekranami, nie musi czekać do daty kolejnego badania okresowego. W takiej sytuacji można wnioskować o przyspieszenie badania. Jeśli lekarz potwierdzi nasze pogorszenie się wzroku i wystawi odpowiedni dokument, możemy starać się o dofinansowanie.
O jakich kwotach mowa?
Proces przyznawania dodatkowych pieniędzy wygląda podobnie w przypadku wszystkich pracodawców, różnić może się jednak kwota, jaką otrzymamy od naszego szefa. To zazwyczaj określone jest przez wewnętrzne regulaminy firmy. W większości przypadków pracodawcy przydzielają dofinansowanie na podstawie otrzymanej od pracownika faktury, potwierdzającej zakup okularów. W zależności od miejsca pracy, kwoty mogą wyglądać inaczej. W związku z tym, że przepisy nie określają minimalnej ani maksymalnej kwoty dofinansowania, kwoty wynoszą zazwyczaj od 200 do 300 złotych za parę okularów.
Ważna jest też kwestia mówiąca o tym, jak często możemy ubiegać się o dofinansowanie. W części firm nie jest ono bowiem jednorazowe. Okulary zużywają się, a wada wzroku może się przecież nasilić. Zazwyczaj zakłady pracy oferują możliwość uzyskania pieniędzy na okulary raz na dwa lub trzy lata. W takich przypadkach, możemy mówić o cyklicznym uzyskiwaniu dopłaty.