Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 września: Komu i do kiedy przysługiwał?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 20 września. Od 1 września przysługiwał:
- w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały, oraz
- w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
Co ciekawe, wcześniej zasiłek mogli pobierać także rodzice, którzy nie wysyłali dzieci do przedszkoli i szkół w oparciu o samodzielnie podjętą decyzję i obawami przed koronawirusem.
Kluczowy w przyznaniu zasiłku jest też wiek dziecka. Zasiłek przysługuje:
- rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Rodzi się przy tym pytanie, czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Co po 20 września?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może być wypłacany z datą wsteczną. Może zatem być jeszcze przedłużony, ale taka informacja najprawdopodobniej pojawiłaby się w poniedziałek 21 września. Z jakiegoś powodu wciąż jej nie ma. Co powinien zatem zrobić rodzic, który opiekuje się dzieckiem?
Rodzice wciąż mogą skorzystać z puli "zwykłego" zasiłku opiekuńczego. Taki przysługuje rodzicowi, ale w liczbie maksymalnie 60 dni w roku na jedno dziecko.