Od marca twoja pensja będzie niższa! Czy jednak opłaca się wypisać z PPK?

i

Autor: Gosia K./Pixabay

Dodatkowe pieniądze od ZUS. Może je dostać prawie każdy. O to trzeba zapytać!

2022-11-29 13:34

Po śmierci bliskiej osoby trudno jest myśleć o pieniądzach, które zmarła osoba zostawiła po sobie. Warto jednak zdać sobie sprawę, że pieniądze zgromadzone na subkoncie OFE w ZUS można odziedziczyć. Mogą być to dość duże kwoty. Jak wygląda dziedziczenie pieniędzy z otwartego funduszu emerytalnego?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pieniądze zgromadzone na tzw. subkoncie OFE w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można odziedziczyć po zmarłej osobie. Kwoty mogą być różne, ale mimo wszystko warto to sprawdzić. Jak? Aby uzyskać informacje o tym, czy zmarły był członkiem OFE wystarczy pójść do ZUS, gdzie wszystkiego się dowiemy. ZUS podpowiada jak starać się o zgromadzone na subkoncie pieniądze.

CZYTAJ TAKŻE: Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

W ZUS mogą czekać na ciebie spore pieniądze

Subkonta prowadzone są przez ZUS dla osób, które są członkami OFE, czyli otwartych funduszy emerytalnych. Pieniądze zgromadzone na koncie podlegają zarówno podziałowi (np. w przypadku rozwodu), jak i dziedziczeniu.

- Jeśli zatem zaistnieje któraś z powyższych okoliczności, środki z subkonta zostaną przekazane osobom uprawnionym – zapewnia ZUS.

Jak odziedziczyć pieniądze z OFE?

Osoba, która korzysta z OFE decyduje do kogo trafią pieniądze po jej śmierci. Gdy zmarły jest ubezpieczony oraz ma subkonto w ZUS, a przy tym jest członkiem OFE, cały proces podziały pieniędzy rozpoczyna się w otwartym funduszu emerytalnego.

- Po śmierci osoby, która była członkiem OFE, poinformuj fundusz, do którego należała, o jej śmierci i złóż wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. OFE podzieli środki zgodnie z dyspozycją członka OFE – informuje ZUS.

W ciągu 14 dni OFE poinformuje ZUS o sposobie podziału pieniędzy i osobach, do których te trafią. Zakład zaznacza, że ma na to 3 miesiące.

Kto może odziedziczyć pieniądze z OFE?

 Mariusz Sowiński z zus-doradca.pl tłumaczy w rozmowie z „Business Insider”, że pieniądze zgromadzone w OFE są dzielone na dwie części.

- […] Pierwsza przysługuje małżonkowi, a druga - osobom wskazanym przez zmarłego członka funduszu, a jeśli nie zostały one wskazane, środki te należą się spadkobiercom [w przypadku braku małżonka, wszystko przypada wskazanym osobom lub innym spadkobiercom - red. „BI”]. Na wniosek uprawnionego fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków na konto w OFE małżonka, a jeśli nie ma on konta w OFE, fundusz mu założy – tłumaczy ekspert dla „Business Insider”.

Jakie dokumenty są potrzebne? Sowiński zaznacza, że do wniosku trzeba dołączyć odpis aktu zgonu, aktu małżeństwa, a także oświadczenie, że nie zaszły żadne zmiany w zakresie „stosunków majątkowych małżonków”.

Źródło: ZUS/Business Insider

Jacek Sasin zapytany o ceny paliw od stycznia 2023. Pójdą mocno w górę? Minister wprost