Dodatek elektryczny uwarunkowany jest wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, gdzie każde gospodarstwo wskazało źródło ogrzewania domu. Polacy, którzy wykorzystują do tego energię elektryczna mogą ubiegać się o dodatek elektryczny w właściwej dla siebie gminie. Wniosek należy złożyć w terminie od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 roku. Jednak nie wszyscy będą mogli liczyć na pieniądze. Część Polaków – i jest to całkiem spora grupa – nie dostanie dodatku. Dlaczego?
Dodatek energetyczny. Ile wynosi?
Według uchwalonych przepisów, gospodarstwo domowe ogrzewane urządzeniami elektrycznymi mogą liczyć na dodatek elektryczny w dwóch wysokościach:
- 1000 zł , gdy zużycie roczne wynosi do 5 MWh
- 1500 zł, gdy zużycie roczne wynosi ponad 5 MWh
Jak wyliczyć roczne zużycie energii? Do wniosku wystarczy dołączyć rozliczenie roczne z firmą energetyczną, która wskaże wysokość zużycia. Od tego dokumentu zależeć będzie, do którego progu zostaniemy zakwalifikowani.
Domy z fotowoltaiką bez dodatku energetycznego
Polacy, którzy swoje gospodarstwa domowe ogrzewają za pomocą paneli fotowoltaicznych są wykluczeni z możliwości ubiegania się o dodatek elektryczny. Rząd tłumaczy się tym, że właściciele fotowoltaiki są tzw. prosumentami, którzy już korzystają z systemów tańszego rozliczania się.
- W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje – można przeczytać w ustawie.