Kongres PR w Rzeszowie 2022

i

Autor: Kinga Dereniowska

Do Rzeszowa zjechała śmietanka krajowego PR. Na początek oceniono komunikację rządu

2022-09-15 14:49

Już po raz 22. w Rzeszowie spotkali się profesjonaliści public relations z całego kraju. Wydarzenie o randze ogólnopolskiej jest jedynym takim na Podkarpaciu. PR-owcy poruszają najbardziej aktualne i palące problemy branży komunikacji, takie jak dezinformacja czy cyberbezpieczeństwo. Nie boją się też trudnych tematów. Już podczas pierwszej prezentacji Adam Łaszyn dosadnie skrytykował formę komunikacji rządów rosyjskiego i polskiego.

Uczestników Kongresu Profesjonalistów PR z całego kraju powitał w Rzeszowie Dariusz Tworzydło dr hab., prof. UW. - Jestem zaszczycony państwa obecnością – powiedział do zgromadzonych. Inicjatywa wspierana jest zarówno przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, jak i przez Miasto Rzeszów.

- Jako samorząd województwa kongres wspieramy od wielu lat. Omawiane są tu bardzo ważne tematy, o których dyskutują osoby z całej Polski. Wspieramy duże inicjatywy, które dzieją się w Rzeszowie i w woj. podkarpackim – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

Jeden z paneli zainteresował go szczególnie. - Wśród tematów poruszanych na kongresie widziałem, że będzie o bezpieczeństwie i dezinformacji. Szczególnie to ostatnie dotyczy polityków i osoby sprawujące władze na każdym szczeblu. Jakby ktoś znalazł metodę, jak z tym walczyć, to należy się za to Nagroda Nobla - stwierdził. 

Witam w centrum świata

Następnie gości powitał gospodarz Rzeszowa, prezydent Konrad Fijołek. Nawiązał do sytuacji geopolitycznej, jaka dzieje się za wschodnią granicą Polski.

- Witam w centrum świata- powiedział Konrad Fijołek. - Kiedy widzieliśmy się rok temu, to debatowaliśmy, że Rzeszów był wtedy w centrum uwagi całego kraju. Były debaty mediów ogólnopolskich, a w tym roku mamy CNN, BBC, czyli media światowe. Wszystko za sprawą wojny w Ukrainie – dodał.

Zastanawiał się, czy jakikolwiek PR jest możliwy w czasie wojny. - Do tej pory coś takiego nie przychodziło mi do głowy, a jednak takie działania się toczą. Czy możliwe jest kreowanie wizerunku miasta w czasie, kiedy miliony uchodźców się przez nie przetaczają? - zastanawiał się prezydent.

Zobacz też: Mamy 115 nowych lekarzy na Podkarpaciu. Dyplomatorium na Uniwersytecie Rzeszowskim [FOTO]

Krytyka komunikacji polskiego rządu

Jako pierwszy z panelistów głos zabrał Adam Łaszyn, CEO Alert Media Communication. W swojej prezentacji omawiał komunikację w czasie inwazji na Ukrainę ze strony Rosji, USA i naszych sąsiadów. Największe emocje wzbudziła trzecia część wystąpienia, w którym Adam Łaszyn zaczął krytykować komunikację polskiego rządu. Prezentował cytaty Prezydenta RP, czy Marka Suskiego dot. UE, fragment słynnego skeczu kabaretu Neo-Nówka „Wigilia 2022”, czy wypowiedzi Danuty Holeckiej z wydań dziennika TVP. Samą komunikacje porównywał do tego, jak praktycznie to samo robiła Rosja. 

- Podważanie wiarygodności Zachodu, izolowanie Polski na arenie międzynarodowej, demontaż filarów państwa – wyliczał Adam Łaszyn. - I nawet, jak już jest wojna i nie idzie Putinowi dobrze, to nasz rząd publicznie popiera we francuskich wyborach putinowską kandydatkę – prezentował błędy komunikacyjne rządzących, zaznaczając że analizuje on w prezentacji formę sposobu komunikacji rządowej, a nie poglądy polityczne.

Wicemarszałek województwa Piotr Plich z PiS, który obejrzał prezentację do końca, a nawet robił zdjęcia niektórym ze slajdów, nie był zachwycony tym, co usłyszał.

- Nie zgadzam się z tą częścią dotyczącą Polski. Uważam, ze jest niesprawiedliwa i jednostronna. Jeżeli takie są tezy, to powinna wystąpić osoba z innym podejściem. Przykre, że przekaz jest jednostronny, a był bardzo kontrowersyjny. To mi się nie podobało – powiedział nam po zakończeniu prezentacji Piotr Plich.

Kongres Profesjonalistów PR potrwa do jutra.

W Rzeszowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pamięci 24. Pułku Ułanów