Spis treści
- Święto Nowego Roku
- Święto Trzech Króli
- Ferie zimowe w województwie podkarpackim
- Przerwa wielkanocna w 2024 roku
- Dni wolne od szkoły podczas przerwy majowej
- Koniec roku szkolnego dla maturzystów i terminy matur
- Egzamin ósmoklasisty
- Boże Ciało
- Koniec roku szkolnego 2023/2024
- Początek roku szkolnego 2024/2025
- Dzień Nauczyciela
- Święto Zmarłych
- Święto Niepodległości
- Zimowa przerwa świąteczna
Święto Nowego Roku
Świętowanie nowego 2024 roku rozpocznie się tradycyjnie o północy 1 stycznia. W tym dniu placówki oświatowe nie prowadzą zajęć, dzięki czemu uczniowie mogą odpocząć po Sylwestrze. Do szkoły pójdą następnego dnia, we wtorek 2 stycznia. Pierwszy dzień Nowego Roku oznacza koniec zimowych wakacji świątecznych, które w roku szkolnym 2023/2024 zaczęły się 23 grudnia w sobotę.
Święto Trzech Króli
Święto Trzech Króli celebrowane jest tradycyjnie 6 stycznia i jest dniem wolnym od pracy i nauki. W 2024 roku wypada ono w sobotę, przez co uczniowie nie będą mieć z niego korzyści w postaci dodatkowego czasu wolnego.
Ferie zimowe w województwie podkarpackim
Już teraz można planować zimowe wakacje, bo ustalono już daty ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024. Uczniowie z województwa podkarpackiego wraz z uczniami z województw lubelskiego, łódzkiego, pomorskiego i śląskiego rozpoczynają ferie 12 lutego w poniedziałek, a kończą je 25 lutego w piątek. Mają więc 16 dni wolnego od szkoły.
Przerwa wielkanocna w 2024 roku
Uczniowie w 2024 roku będą świętować Wielkanoc 31 marca w niedzielę. Związana z tym przerwa w zajęciach rozpocznie się w czwartek 28 marca i potrwa aż do wtorku 2 kwietnia, zapewniając uczniom sześciodniowy odpoczynek od szkolnych obowiązków.
Dni wolne od szkoły podczas przerwy majowej
W 2024 roku majówka tradycyjnie zaczyna się w środę 1 maja, a kończy w piątek 3 maja, co wraz z weekendem daje uczniom aż pięć dni wolnych od szkoły. Rodzice muszą pamiętać, że czwartek po pierwszym maja to normalny dzień pracy i żeby móc spędzić go z dziećmi, będą musieli wziąć jednodniowy urlop.
Koniec roku szkolnego dla maturzystów i terminy matur
Maturzyści żegnają się ze szkołą 26 kwietnia w piątek. Egzaminy maturalne na poziomie podstawowym rozpoczną się 7 maja we wtorek i będą trwały do 9 maja we czwartek. W tym okresie inni uczniowie szkół średnich będą mieli wolne. Wyniki egzaminów maturalnych zostaną opublikowane 9 lipca.
Egzamin ósmoklasisty
Dr Marcin Smolik, kierujący Centralną Komisją Egzaminacyjną, wyznaczył już daty egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku. Egzamin z języka polskiego zaplanowany jest na wtorek 14 maja o 9:00 rano. Następnego dnia, czyli 15 maja w środę, odbędzie się o tej samej godzinie egzamin z matematyki. Test z języka obcego nowożytnego przewidziano na 16 maja we czwartek, również na 9:00 rano. Uczniowie, którzy z ważnych powodów nie mogą przystąpić do egzaminów w maju, będą mieli możliwość zdawania ich w terminach dodatkowych: język polski 10 czerwca, matematyka 11 czerwca, język obcy 12 czerwca, każdy o godzinie 9:00. Wyniki zostaną opublikowane 3 lipca. W trakcie egzaminów ósmoklasistów młodsze roczniki mają trzy dni wolne od szkoły.
Boże Ciało
Boże Ciało oficjalnie nosi nazwę Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i jest obchodzone jako jednodniowe, ruchome święto kościelne. Zgodnie z tradycją wypada ono w czwartek, sześćdziesiąt dni po Niedzieli Wielkanocnej, zwykle w czerwcu. W roku 2024 uczniowie będą mogli cieszyć się dniem wolnym od nauki nieco wcześniej, 30 maja.
Koniec roku szkolnego 2023/2024
Uczniowie żegnają rok szkolny w pierwszy piątek po dwudziestym czerwca. W 2024 roku ten dzień wypada 21 czerwca. To sygnał rozpoczęcia trwających ponad dwa miesiące wakacji, długo wyczekiwanych przez uczniów.
Początek roku szkolnego 2024/2025
Uczniowie powracają do szkół albo rozpoczynają naukę w pierwszy dzień roboczy września. W związku z tym, że w 2024 roku 1 września wypadł w niedzielę, inauguracja nowego roku szkolnego 2024/2025 została przełożona na poniedziałek 2 września.
Dzień Nauczyciela
Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony 14 października i potocznie zwany Dniem Nauczyciela, jest okazją do okazania szacunku dla pedagogów za ich ciężką pracę. Chociaż w tym dniu nie prowadzi się zwykłych lekcji, szkoły często organizują uroczystości, podczas których uczniowie mają szansę podziękować swoim nauczycielom i wręczyć im symboliczne prezenty.
Święto Zmarłych
1 listopada obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych, nazywana nieprawidłowo Świętem Zmarłych. Właściwym dniem na wspominanie zmarłych są Zaduszki. Dzięki temu, że uroczystość odbędzie się w piątek, uczniowie będą mieli trzy dni wolnego.
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, jest dniem wolnym od pracy, a co za tym idzie, również od szkoły. W tym dniu upamiętnia się odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Szkoły, podobnie jak większość instytucji publicznych i prywatnych firm, są zamknięte, a uczniowie i nauczyciele nie uczestniczą w zajęciach lekcyjnych.
Zimowa przerwa świąteczna
W roku 2024 zimowa przerwa świąteczna w szkołach rozpocznie się w poniedziałek 23 grudnia i potrwa do końca miesiąca. Uczniowie wrócą do szkoły 2 stycznia w czwartek. Obie szczególne noce, wigilijna i sylwestrowa, wypadną w tym roku we wtorek.
ZOBACZ: Tak sztuczna inteligencja widzi mieszkańców Rzeszowa