Nauka od września: Czy dzieci wrócą do szkoły?
Jak będzie wyglądała polska szkoła od września? Wciąż dokładnie nie wiadomo. Niewykluczone, że nauka będzie wyglądała różnie w danych regionach kraju, w zależności od liczby zachorowań na koronawirusa:
- Chcielibyśmy dać szansę do tego, żeby szkoły w powiatach, zależnie od stanu epidemicznego, mogły reagować inaczej, mogły na przykład prowadzić mieszaną edukację zdalną i w klasach, czy dla pewnych grup, gdzie to jest łatwe do wprowadzenia, tylko zdalną - padło z ust Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia, w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Jak wyglądałaby ewentualna nauka zdalna jesienią? Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje istotne zmiany:
"Przypominamy, że już w czerwcu zaapelowaliśmy do MEN o wprowadzenie rozwiązań umożliwiających zdalne nauczanie od września w razie drugiej fali epidemii" - pisze ZNP na swojej oficjalnej stronie.
Nauka zdalna w Polsce: ZNP chce zmian
ZNP wnioskuje przede wszystkim o doposażenie szół w sprzęt komputerowy - tak, by uczniowie i nauczyciele mogli je wypożyczać. Jest też prośba o stworzenie kompleksowej platformy edukacyjnej do zdalnej komunikacji, na której zostaną zamieszczone wszystkie istniejące i nowe e-materiały dydaktyczne dla uczniów i nauczycieli oraz specjalistów wspierających dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Nauka na odległość w Polsce: Będzie darmowy internet?
ZNP podnosi też kwestię płatności za internet. W jednym z punktów czytamy, że ZNP wnioskuje o zapewnienie:
"(...) dostępu do szybkiego i darmowego internetu wszystkim uczestnikom zdalnego kształcenia"
a także o uregulowanie:
"(...) kwestii ponoszenia przez nauczycieli kosztów związanych z korzystaniem w pracy z własnego internetu i sprzętu komputerowego w związku z realizacją kształcenia na odległość".
ZNP chce zmian podstawy programowej
Jednocześnie ZNP chce modyfikacji podstawy programowej dla wszystkich typów szkół, tak, by była dostosowana do możliwości kształcenia zdalnego.