Czy szczepienie przeciwko gruźlicy lekiem na koronawirusa? Sprawdzą to naukowcy z Rzeszowa

i

Autor: Pixabay

Szczepionka przeciwko gruźlicy lekiem na koronawirusa? Sprawdzą to naukowcy z Rzeszowa

2020-04-24 7:49

Środki na naukowe badania nad koronawirusem będą pochodziły z dofinansowania Agencji Nauk Medycznych. Nad metodami leczenia SARS będą pracowali naukowcy z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Szukanie leku na koronawirusa

Naukowcy na całym świecie intensywnie pracują nad lekiem nad koronawirusem. Sytuacja nie jest prosta, bo to wirus, nie bakteria. Jest jednak pewien trop, który może pomóc w ograniczeniu liczby zachorowań. Możliwe, że `na zapadalność na COVID i przebieg choroby mają szczepienia przeciwko gruźlicy. Sprawdzi tp grupa naukowców z Rzeszowa, Śląska, Krakowa i Warszawy.

Koronawirus a szczepienie na gruźlicę: Jak będą wyglądały badania?

Badanie będzie przeprowadzone na grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia. To od nich będzie pobrany materiał biologiczny:

"Obserwacja stanu ich zdrowia, pozwoli ocenić, czy wykonywane powszechnie szczepienia przeciw gruźlicy szczepionką BCG-10 mogą mieć wpływ na zakażenia wirusem SARSCoV-2 oraz przebieg choroby COVID-19.

Uzyskany podczas badania dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARSCoV-2 w sytuacji pandemii. Szczepionka podana w ramach projektu nigdy dotąd nie była badana pod tym kątem" - informuje Agencja Badań Medycznych.

50 milionów złotych na lek na koronawirusa

Pomysły naukowców spływają do Agencji Badań Medycznych już od dwóch tygodni. Każdy wniosek może dostać dofinansowanie nawet do 5 milionów złotych.

Naukowcy z Wrocławia w ramach takiego grantu sprawdzą zastosowania osocza ozdrowieńców w leczeniu chorych na SARS, a naukowcy z Białegostoku pochylą się nad opracowaniem szybkich testów diagnostycznych.

Posłuchaj o właściwościach oliwy z oliwek. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

QUIZ. Te firmy niegdyś rządziły na rynku, dziś nie istnieją. Kojarzycie je jeszcze?

Pytanie 1 z 10
Ta marka była niegdyś gigantem w sektorze fotograficznym. Jak brzmiała jej pełna nazwa?
COŚ DOBREGO #11