Elektroniczne prawo jazdy ma zastąpić tradycyjny dokument. Osiągnięto porozumienie
Polska prezydencja porozumiała się z Parlamentem Europejskim w sprawie zmian w dyrektywie o prawie jazdy. Na mocy nowych przepisów do 2030 roku zostanie wprowadzone w Unii Europejskiej elektroniczne prawo jazdy, które będzie ważne przez 15 lat. Porozumienie pomiędzy prezydencją a PE kończy jeden z ostatnich etapów legislacyjnych. Teraz uzgodniony tekst będą musiały zaakceptować kraje członkowskie i sama izba.
Te zmienione przepisy dotyczące praw jazdy są doskonałym przykładem tego, jak szeroko rozpowszechniona jest digitalizacja w życiu Europejczyków" - oświadczył minister infrastruktury Dariusz Klimczak, cytowany w komunikacie Rady UE.
Według niego nowela przepisów unijnych sprawi, że "przepisy dotyczące praw jazdy i (sposób) wydawania (tych dokumentów) będą mądrzejsze, bardziej inkluzywne i w pełni dostosowane do naszego społeczeństwa cyfrowego, a jednocześnie zapewnią istotny pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego w UE".
Co jeszcze zmieni się w kwestii prawa jazdy?
Do końca 2030 r. e-prawo jazdy ma być dostępne dla wszystkich obywateli UE i uznawane we wszystkich państwach członkowskich. Jak jednak czytamy w komunikacie, użytkownicy dróg będą mieli prawo zażądać fizycznego prawa jazdy. Obie wersje, fizyczna i cyfrowa, będą uprawniać do prowadzenia samochodów osobowych i motocykli na okres 15 lat od daty wydania.
Bezpieczeństwo na drogach ma podnieść ustanowienie dwuletniego okresu próbnego. Każdy nowy kierowca (niezależnie od wieku) przez dwa pierwsze lata będzie musiał się liczyć z bardziej rygorystycznymi sankcjami prawnymi za wykroczenia na drodze, np. jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Z kolei możliwość prowadzenia samochodu zyskają 17-latkowie. Kraje członkowskie będą mogły obniżyć próg wiekowy dla kategorii B do 17. roku życia. Takie osoby będą jednak mogły jeździć jedynie w towarzystwie doświadczonego kierowcy aż do ukończenia 18 lat. Ma to pozytywnie wpłynąć na poziom umiejętności nowych kierowców i tym samym na bezpieczeństwo drogowe.
ZOBACZ: Za te wykroczenia na drodze dostaniesz potężną karę. Kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy
