Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce
Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego poinformowało, że częściowe zaćmienie będzie widoczne 29 marca. Prof. Tomasz Bulik, dyrektor OA UW ma rady dla osób, które chciałyby oglądać zaćmienie Słońca. W Warszawie potrwa od godz. 11.50 do godz. 13.06. Faza maksymalna zjawiska, czyli moment, kiedy tarcza Księżyca przesłoni największą część tarczy Słońca, przypadnie na godz. 12.28. W szczycie zaćmienia zakryte będzie 15,6 proc. średnicy tarczy Słońca.
Nigdy nie wolno patrzeć na Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu. Aby bezpiecznie obserwować zaćmienie, najprościej zaopatrzyć się w specjalne okulary z filtrem z folii mylarowej. Jednak nawet mając te okulary, nie wpatrujmy się bez przerwy w Słońce. A w żadnym wypadku nie patrzmy na Słońce przez niezabezpieczoną filtrem mylarowym lornetkę, aparat fotograficzny albo inne instrumenty optyczne, ponieważ grozi to uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku – ostrzegł astronom.
ZOBACZ: Zamek Kamieniec w Odrzykoniu
Częściowe zaćmienie Słońca. Gdzie będzie najlepiej widoczne?
Częściowe zaćmienie będzie widoczne w całej Polsce, jednak efekt będzie inny w zależności od miejsca obserwowania zjawiska. W tym przypadku w Polsce północno-zachodniej zaćmienie będzie najgłębsze, kiedy Księżyc przysłoni około 30 proc. Słońca
Kiedy kolejne zaćmienie Słońca?
Marcowe zaćmienie Słońca nad Polską będzie zjawiskiem, które szybko się nie powtórzy w naszym kraju. Za to najbliższe zaćmienie Słońca Europejczycy będą mogli oglądać 12 sierpnia 2026 r. jednak będzie ono widoczne z Islandii, Grenlandii, Portugalii i Hiszpanii. Kolejne może wystąpić 1 czerwca 2030 roku i będzie widoczne z Grecji i Turcji.
Źródło: PAP/TwojaPogoda.pl