„Zorza polarna zatańczyła na podkarpackim niebie”. Niesamowite zdjęcia i nagranie

i

Autor: Zrzut ekranu: FB Fotografia - pasja, która uzależnia/Andrzej Błoński

Ciekawostki

Czeka nas największa zorza polarna od wielu lat!

2023-10-22 9:23

Jeśli lubicie czasem popatrzeć na nocne niebo w ramach obserwacji pojawiających się na nim zjawisk, w najbliższych tygodniach możecie mieć co podziać! Naukowcy prognozują, że Słońce zbliża się do szczytu swojej aktywności, a to oznacza, że szanse na zorzę polarną nad Polską rosną.

Zorza polarna będzie widoczna nad Polską

Miłośnicy obserwacji nocnego nieba mają w ostatnich tygodniach powody do radości. We wrześniu pojawiła się szansa na obserwacje nowej, odkrytej zaledwie w sierpniu komety Nishimura. W ostatnim tygodniu pokaz dała także zorza polarna. Była ona widoczna nawet nad Podkarpaciem. Jak się okazuje, najprawdopodobniej nie była to ostatnia szansa na jej obserwację w najbliższym czasie.

Naukowcy prognozują jej ponowne pojawienie się w najbliższych tygodniach. Co więcej, zorza będzie tym razem wyjątkowo nasilona. Jest to związane z aktywnością Słońca. W ostatnimi czasie jest ona w swoim szczycie. Dla osób często zerkających w stronę nocnego nieba są to dobre wiadomości – dają spore szanse na pojawienie się zorzy nad Polską.

Wg ekspertów wysoka aktywność Słońca utrzymywać się będzie przez najbliższe 18 miesięcy. Co więcej, będzie ona najwyższa od 20 lat. Równocześnie sytuacja taka może nie powtórzyć się przez kolejne 10 lat. Naukowcy prognozują, że szczyt aktywności Słońca może przypaść na jesień 2024 roku. Oznacza to, że kolejne miesiące mogą amatorom astronomii upłynąć na częstych obserwacjach zorzy polarnej.

Jak powstaje zorza polarna?

Zjawisko zorzy polarnej ma miejsce w momencie, gdy wysokoenergetyczne cząsteczki, które emituje Słońce, wchodzą w interakcje z polem magnetycznym Ziemi. Docierają tu z wiatrem słonecznym, składającym się głównie z elektronów i protonów. W momencie ich zetknięcia z ziemską magnetosferą, to wchodzą w interakcje z tamtejszych gazem, choćby tlenem czy azotem. Emitowana jest wtedy energia świetlna: powstające fotony odpowiadają za efektowne błyski na niebie.

Zorza polarna najczęściej pojawia się w okolicach biegunów. Ma to związek z ziemskim polem magnetycznym. To właśnie ono kieruje w te okolice naładowane cząsteczki. W przypadku, gdy aktywność słońca jest wyjątkowo wysoka, zorza pokazuje się także w okolicach położonych bliżej w stronę równika. Dzięki temu w ostatnim czasie obserwować mogli ją także mieszkańcy Podkarpacia.

Warto dodać też, że zorza polarna może mieć różne kolory. Jej barwy zależą od rodzaju gazu w atmosferze, z który w interakcję wchodzi wiatr słoneczny. Jeśli będzie to azot, zorza rozjaśni niebo odcieniami niebieskiego, fioletu i różu. Z kolei w przypadku tlenu kolory, które pojawią się nocą to zielony i czerwony.

Zorza polarna widziana nawet w Rzeszowie! Niesamowite zjawisko na Podkarpaciu

Burzowe niebo nad Podkarpaciem