Cóż to była za majówka! Tak Rzeszów świętował od 1 do 3 maja

i

Autor: Facebook Rzeszów - stolica innowacji

Majówka na Podkarpaciu

Cóż to była za majówka! Tak Rzeszów świętował od 1 do 3 maja

2023-05-04 11:56

Wielkie święto lokalnych kulinariów, Konstytucji 3 Maja i Paniagi, a w tle obchodów Jarmark Karpacki. Tak najkrócej opisać możemy to, co działo się w majówkę w centrum Rzeszowa. Nie zabrakło też oficjalnych obchodów święta narodowego.

Spis treści

  1. Obchody Konstytucji 3 Maja w Rzeszowie
  2. Karpaty na Widelcu na majówkę 2023
  3. Nie tylko gotowanie. Koncerty podczas Karpackiej Majówki

Obchody Konstytucji 3 Maja w Rzeszowie

Uroczystość 3 maja na Rynku poprzedziła msza św. w Kościele Farnym. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik Kościuszki.

Jak podkreśliła w swoim wystąpieniu wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, Konstytucja gruntownie zmieniła ustrój naszego państwa i stanowiła podstawę do kolejnych reform.

– Majowa ustawa zapisała się w historii jako świadectwo wielkiej moralności i przenikliwości, wielkiego patriotyzmu i zaangażowania osób, które dla ratowania i odbudowy Rzeczypospolitej porozumiały się, tworząc to dzieło – podkreśliła.

Natomiast marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył, że obecnie powinniśmy pamiętać o wartościach Konstytucji, zwłaszcza w obliczu trudnych wyzwań.

– Musimy przypomnieć sobie o jej wartościach i duchu walki, które przewijały się przez wieki naszej historii – dodał.

W wojewódzkich obchodach Konstytucji 3 Maja, oprócz mieszkańców i turystów, wzięli również udział przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, parlamentarzyści i samorządowcy.

Karpaty na Widelcu na majówkę 2023

Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Rzeszowie były tradycyjnie częścią święta tzw. Paniagi, czyli ul. 3 Maja, głównego deptaka stolicy Podkarpacia.

W ramach tegorocznego pikniku w Rzeszowie odbywał się także festiwal kulinarny „Karpaty na Widelcu”. W środę imprezę rozpoczął korowód kucharzy i uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Przez główny deptak miasta przemaszerowały także dziecięce i młodzieżowe zespoły taneczne oraz zespoły pieśni i tańca.

Tegoroczne festiwalowe menu inspirowane było kuchnią pogranicza. Kucharze przygotowywali swoje dania w pobliżu fontanny multimedialnej. Dochód ze sprzedaży cegiełek, które można było wymienić na festiwalowe dania, trafił do Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie i zostanie przeznaczony na szkolenia dla najzdolniejszych uczniów.

Nie tylko gotowanie. Koncerty podczas Karpackiej Majówki

Oficjalne obchody i gotowanie to nie jedyne atrakcje towarzyszące Karpackiej Majówce. Na scenie przy fontannie multimedialnej odbywały występy zespołów. W przerwie między występami sceną zawładnął Robert Makłowicz, realizując swój pokaz kulinarny. W tym samym czasie, w fosie zamku Lubomirskich i na deptaku 3 Maja, odbywały się różnego rodzaju atrakcje dla dzieci i m.in. pokaz samochodów zabytkowych.

Karkówka czy kiełbasa z grilla? Majówka okiem Polaków #EwelinaPyta