Coraz więcej przypadków groźnej choroby w Polsce. W tych czterech województwach jest najgorzej

i

Autor: James GathanyContent Providers(s): CDC/Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org

Kleszcze

Coraz więcej przypadków groźnej choroby w Polsce. W tych czterech województwach jest najgorzej

2023-08-08 9:02

Jeśli zdarza się wam wybrać na spacer, szczególnie ze zwierzakiem, i udajecie w się na łąki, na pewno w tym roku mieliście do czynienia z kleszczami. Niestety najnowsze dane pokazują, że w tym roku jest ich naprawdę sporo – także tych przenoszących boreliozę!

Spis treści

  1. W Polsce rośnie liczba zakażeń boreliozą
  2. Jakie objawy daje borelioza?
  3. Jak reagować w przypadku znalezienia kleszcza na ciele?
  4. Badania na boreliozę

W Polsce rośnie liczba zakażeń boreliozą

Prawie 5 tys. zarażeń – oto bilans pierwszych 5 miesięcy 2023 roku, jeśli chodzi o liczbę przypadków boreliozy wśród ludzi ukąszonych przez kleszcze. Podsumowanie opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny nie pozostawia wątpliwości. W ubiegłym roku w analogicznym okresie od 1 stycznia do 31 maja było ich 2613…

Warto dodać, że kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. To właśnie w takich okolicznościach przyrody najczęściej dochodzi do wkłucia się kleszcza w ciało człowieka.

Jakie objawy daje borelioza?

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne takie, jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.

Jak reagować w przypadku znalezienia kleszcza na ciele?

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

Badania na boreliozę

Pakiet badań w kierunku diagnozowania przeciwciał boreliozy dla każdego ubezpieczonego jest dostępny na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Ministerstwo Zdrowia informowało niedawno, że nie są prowadzone prace, by lekarz podstawowej opieki zdrowotnej mógł wystawiać skierowanie na refundowane badanie w kierunku boreliozy.