Coraz więcej chorych na koronawirusa w Polsce
W ciągu ostatnich dni w Polsce podczas każdej doby przybywa kilkaset nowych wykrytych zakażeń koronawrusem. 16 czerwca na przykład było ich aż 407. Niewykluczone, że jeśli pojawi się tendencja wzrostowa zachorowań i utrzyma się przez jakiś czas, rząd ponownie wprowadzi pewne obostrzenia.
Póki co jednak, sytuacja jest uznawana za opanowaną, choć niektóre kraje, jak na przykład Słowacja, uznają nas za miejsce sanitarnie niebezpieczne:
Ministerstwo Zdrowia opiera się jednak na liczbie zgonów na COVID-19 w przeliczeniu na 1 milion mieszkańców danego kraju, a w takim zestawieniu Polska placuje się daleko w tyle za Belgią, Włochami, czy Hiszpanią:
To sprawia, że Polscy mogą już na przykład jadać w restauracjach, robić zakupy w galeriach handlowych, czy spędzać czas z dziećmi na placach zabaw. W przypadku ostatniego z tych miejsc, GIS 16 czerwca opublikował szereg wytycznych, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia się groźnym wirusem.
Place zabaw w czasach koronawirusa: Wytyczne GIS
Lista GIS jest bardzo długa i zawiera aż 18 podpunktów. Najważniejsze jednak to konieczność zachowania dystansu społecznego - nawet na placu zabaw i dbania o higienę. GIS zaleca też odkażanie własnych zabawek po powrocie do domu, jeśli dziecko bawiło się nimi na placu. Warto też odkażać dłonie w czasie zabawy. Jednocześnie GIS odradza wybieranie się na place zabaw dziadkom z wnukami - osoby starsze są bowiem bardziej narażone na ryzyko śmierci w przypadku zakażenia.
Place zabaw: Grupy żłobkowe i przedszkolne
Jednocześnie GIS zaleca, by na placach zabaw, z których korzystają przedszkolaki, wyzaczyć godziny dla poszczególnych grup:
"Zaleca się, aby właściciel lub zarządca placu zabaw w regulaminie obiektu wskazał godziny użytkowania dedykowane tym grupom, wywieszając go w widocznym miejscu na tablicy ogłoszeń. Zaleca się korzystanie z placu zabaw przez dzieci z jednej grupy, środowiska".
Dezynfekcja placu zabaw
GIS zaleca także, by zarządca placu zabaw raz dziennie dezynfekował sprzęty:
"Dezynfekcja przestrzeni placu zabaw powinna odbywać się w czasie, gdy nie będzie na jego terenie innych osób".
Piaskownica na placu zabaw: Wymiana piasku i pokrywa
Okazuje się, że sporo trudności może nieść piaskownica. Okazuje się bowiem, że jeśli ta jest na wyposażeniu placu, wówczas właściciel lub zarządca jest zobowiązany do ogrodzenia placu, załaniania piaskownicy na noc, wymieniania piasku minimum raz w sezonie letnim i wymiany piasku za każdym razem, gdy w piaskownicy pojawią się zanieczyszczenia, na przykład odchody zwierząt.
Więcej szczegółów odnośnie bezpieczeńtstwa na placach zabaw można znaleźć TUTAJ.
Polecany artykuł: